RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Solar Team z Politechniki Łódzkiej najlepszy w Europie

 Solar Team z Politechniki Łódzkiej (fot. tt/@LodzSolarTeam)
Solar Team z Politechniki Łódzkiej (fot. tt/@LodzSolarTeam)

Zespół studentów Politechniki Łódzkiej Lodz Solar Team zdobył pierwszą nagrodę na mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną, które odbyły się w Belgii. Wzięło w nich udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger.

Cztery polskie uczelnie w światowym rankingu

W ogólnoświatowym rankingu uczelni prowadzących badania w zakresie inżynierii mechanicznej znalazły się cztery polskie szkoły. Wśród nich nasza –...

zobacz więcej

– W miniony weekend w Belgii na torze Circuit Zolder odbyły się mistrzostwa Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge odbywają się na zasadach legendarnego już wyścigu Le Mans i trwają 24 godziny.


Zawody wygrał zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka. W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger. Lodz Solar Team reprezentował uczelnię oraz Polskę w kategorii Cruiser.


Jak wyjaśniła Weronika Grzesiak z Działu Marketingu Lodz Solar Team, członkowie koła zameldowali się na zawodach już 14 września. W kolejnych dniach ich pięcioosobowy samochód Eagle Two poddany został szeregowi testów statycznych oraz dynamicznych sprawdzających sprawność, praktyczność oraz wydajność energetyczną.

– Wszystkie regulaminowe zadania nasz samochód przeszedł w sposób nienaganny, co dało nam najwyższe miejsce w obu punktowanych kategoriach testowych – dodała. O godzinie 13 w sobotę rozpoczął się 24-godzinny wyścig. Podczas zawodów Eagle Two okrążył tor 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans. – Po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu okazało się, że Lodz Solar Team nie ma sobie równych w klasyfikacji generalnej. Tym samym zdobyliśmy tytuł Mistrzów Europy – zaznaczyła Weronika Grzesiak.


Drugie miejsce w tegorocznych zmaganiach zajął ubiegłoroczny Mistrz Europy – Onda Solare z Włoch, a na trzecim miejscu uplasowali się wielokrotni Mistrzowie Świata z Australii – Solar Team Eindhoven ze swoim samochodem Stella-Era.


Nie był to pierwszy sukces studentów z Politechniki Łódzkiej w zawodach iLumen European Solar Challenge. Ich zwycięstwo odnotowano w 2018 roku, a w roku 2021 zajęli drugie miejsce. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej