RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Spadek cen europejskiego gazu. Najniższy poziom od dwóch miesięcy

Ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii nadal spadają (fot. Shutterstock/Frank Lambert)
Ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii nadal spadają (fot. Shutterstock/Frank Lambert)

Najnowsze

Popularne

Ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii nadal spadają. W poniedziałek kontrakty terminowe na gaz na holenderskim TTF spadły o prawie 7 proc. do 175 euro za megawatogodzinę – donosi agencja Belga.

Niemcy domagają się od Holandii gazu. Podwojono plany wydobycia

Duży popyt na holenderski gaz z Niemiec powoduje, iż wydobycie tego surowca w okolicach Groningen w północnej Holandii będzie prawie dwa razy...

zobacz więcej

To najniższy poziom odnotowany od 25 lipca. Jednak w porównaniu do średniej rocznej za ten okres ceny są nadal siedmiokrotnie wyższe.

 

„W całej Europie rządy przygotowują masowe interwencje energetyczne w celu obniżenia cen dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W Niemczech rząd podjął decyzję o przejęciu działalności rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (...) i rozważa również zakup trzech dużych koncernów gazowych” – zaznacza belgijska agencja informacyjna.

 

„W Wielkiej Brytanii rząd przygotowuje 40 miliardów funtów na obniżenie o połowę kosztów energii dla firm. Francja dąży również do utrzymania pod kontrolą cen energii dla konsumentów” – donosi Belga.

 

Czytaj także: Holandia bez rosyjskiego gazu

 

Jednak ze względu na zbliżające się niskie temperatury dostawcy energii spodziewają się wzrostu popytu na gaz w nadchodzących tygodniach.

 

Handlowcy uważnie obserwują poziom gazu w podziemnych magazynach w Europie. Na początku września UE przekroczyła swój cel 80 proc. pojemności magazynowej gazu, która od tego czasu wzrosła do około 86 proc.

 


Eksperci ostrzegają jednak, że magazynowany gaz nie wystarczy na zimę. Podkreślają konieczność ograniczenia popytu. Państwa członkowskie UE zobowiązały się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. od sierpnia do końca marca 2023 roku.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej