RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Media: Banki uruchomią lawinę pozwów przeciw frankowiczom

Bardzo ważne dla frankowiczów będzie orzeczenie TSUE (fot. Shutterstock/Fedor Selivanov)
Bardzo ważne dla frankowiczów będzie orzeczenie TSUE (fot. Shutterstock/Fedor Selivanov)

Najnowsze

Popularne

Banki przymierzają się do składania tysięcy pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia – informuje Prawo.pl.

Warunki życia w Europie. Eurostat wskazuje kraje gdzie jest najgorzej

W 2021 r. około 21,7 proc. ludności Unii Europejskiej – czyli około 95,4 mln osób – było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – wynika...

zobacz więcej

To kolejna runda tego typu działań. Takie same pozwy pod koniec 2021 r. otrzymali frankowicze, którzy wytoczyli ciężkie działa przeciwko bankom w 2018 r. – przypomina Prawo.pl.


Związek Banków Polskich tłumaczy, w serwisie Prawo.pl, że banki nie mają wyjścia.


Pozwy to konsekwencja orzeczenia Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów z maja 2021 r., w którym postanowiono, że trzyletni termin przedawnienia roszczeń banków liczy się od momentu złożenia przez klienta oświadczenia, że nie zgadza się na dalsze utrzymywanie umowy w związku z klauzulami abuzywnymi – mówi Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, cytowany przez Prawo.pl.


Czytaj także: PKO BP kontra frankowicze 


Wyjaśnia, na łamach artykułu dostępnego na Prawo.pl, że to nie jest tak, że „po złości” banki procesują się z kredytobiorcami.

Deutsche Welle: Niemieckie krematoria będą oszczędzać gaz

Jak donosi internetowe wydanie Deutsche Welle, w związku z rosnącymi rachunkami za gaz niemieckie krematoria planują oszczędniej stosować to...

zobacz więcej

– Bank, jak każdy podmiot gospodarczy, musi dbać o swoje interesy oraz klientów. Nie możemy więc dopuścić do przedawnienia roszczeń. Pozew dostanie nie tylko kredytobiorca, który wystąpił przeciwko bankowi do sądu, ale każdy frankowicz, który wszedł w spór z bankiem, np. na drodze postępowania reklamacyjnego – dodaje w serwisie Prawo.pl. wiceprezes Związku Banków Polskich.


Ważnym aspektem spraw z powództwa banków jest opłata sądowa od takiego pozwu. Bank jako przedsiębiorca uiszcza 5 proc. opłaty sądowej, czyli 5 proc. tego, czego żąda. Jak czytamy na Prawo.pl, z reguły żąda zwrotu kapitału i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału na poziomie 1/3 - 1/2 kwoty kredytu - w zależności od tego, jak długo trwa umowa. W efekcie opłaty sądowe w takich sprawach to kwoty na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.


W przypadku korzystnego dla frankowiczów wyroku TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału nie jest jasne, kto poniesie konsekwencje finansowe tych pozwów.


Orzeczenia TSUE można się spodziewać już wkrótce. Rozprawa odbędzie się 12 października br. Prawnicy reprezentujący frankowiczów wręcz są pewni wygranej – czytamy w Prawo.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej