RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jesteśmy skazani na jedzenie nanoplastiku? Wędruje w górę łańcucha pokarmowego

Nanoplastik może być groźny także dla ludzi (fot. Shutterstock/MAXSHOT.PL)
Nanoplastik może być groźny także dla ludzi (fot. Shutterstock/MAXSHOT.PL)

Najnowsze

Popularne

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego – sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te – konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Odkąd naukowcy zorientowali się, że masowo zalegający w środowisku plastik rozpada się na coraz mniejsze mikro- i nanocząstki, rosną obawy, że ze względu na mikroskopijne rozmiary, cząstki te mogą pokonywać fizjologiczne bariery i przedostawać się do wnętrza różnych żywych organizmów.

Drobinki plastiku przedostają się do krwi. „Mogą wpływać na mózg”

Naukowcy po raz pierwszy wykazali obecność drobinek plastiku w ludzkiej krwi, i to u niemal 80 proc. badanych – informuje pismo „Environment...

zobacz więcej

Jednak, pomimo coraz lepiej udokumentowanych dowodów na toksyczne działanie tych substancji na rośliny i zwierzęta, niewiele wiadomo o tym, jak tego rodzaju cząstki przemieszczają się w łańcuchu pokarmowym i jak wchłaniane są przez różne organizmy z gleby. Tymczasem nawet gleba pod uprawami potencjalnie może być zanieczyszczona mikro- i nanoplastikiem pochodzącym z różnych źródeł – z atmosfery, irygacji czy nawozów.


Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, aby wypełnić tę lukę, opracowali nową metodę wykrywania nanoplastiku w organizmach żywych i zastosowali ją do modelowego łańcucha pokarmowego. Na jego samym dole znalazła się sałata, którą z kolei zjadały larwy much, a nimi żywiły się płocie. Glebę z rosnącą w niej sałatą badacze zanieczyścili cząstkami powszechnych tworzyw – polistyrenem (PS) i chlorkiem poliwinylu (PVC).


Obrazy z mikroskopu elektronowego pokazały jasno – plastik wędruje w górę pokarmowego łańcucha. Cząstki były wchłaniane przez korzenie sałaty i gromadziły się w jej liściach, a następnie trafiały do ciał owadów. Jeszcze po 24 godzinach od spożycia, zarówno cząstki PS, jak i PVC można było wykryć w otworach gębowych i układzie pokarmowym larw. Trafiły one także do wnętrza ryb. Analiza wskazała na obecność cząstek w skrzelach, wątrobie oraz jelitach. Dobra wiadomość jest taka, że badacze nie wykryli plastikowych cząstek w mózgach płoci.


– Nasze wyniki pokazują, że sałata może pobierać z gleby nanoplastik i przekazywać go dalej, do łańcucha pokarmowego. Wskazuje to, że obecność małych, plastikowych cząstek w glebie może być związana z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia roślinożerców oraz ludzi – jeśli wyniki te będzie można uogólnić także dla innych roślin i warunków upraw – przestrzega dr Fazel Monikh, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „nanotoday”  – Pilnie potrzebne są dalsze badania – dodaje specjalista.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej