RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dzieci w social mediach: im dłużej w nich siedzą, tym gorzej śpią

Dzieci zamiast spać, siedzą na TikToku (fot. Shutterstockmooremedia)
Dzieci zamiast spać, siedzą na TikToku (fot. Shutterstockmooremedia)

Najnowsze

Popularne

Przeciętny brytyjski 10-latek z powodu przeglądania mediów społecznościowych śpi krócej. W ciągu tygodnia traci w sumie tyle snu, jakby zarywał jedną noc. A im bardziej angażuje się w media społecznościowe, tym większy ma poziom lęku i gorszy sen.

Masz tę grupę krwi? Uważaj, grozi ci wczesny udar mózgu

Naukowcy wciąż starają się dowiedzieć, jaki wpływ na wystąpienie różnych chorób mają nasze geny. Najnowsza metaanaliza wykazała, że na ryzyko...

zobacz więcej

Pierwsze badanie na temat mediów społecznościowych, snu i FOMO (ang. fear of missing out, czyli lęk przed tym, że ominie nas jakaś ważna informacja) u młodszych nastolatków przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu De Montfort w Leicaster. Odkryli, że co ósmy 10-latek korzysta z mediów społecznościowych w nocy, kiedy powinien spać, pisze „Mail Online”. 

 

„To dość przerażające”


„69 proc. dzieci stwierdziło, że spędzają w mediach społecznościowych ponad cztery godziny dziennie” – powiedział dr John Shaw, który zaprezentował wyniki badań na Brytyjskim Festiwalu Nauki w Leicester. „To dość przerażające, gdy sobie uzmysłowimy, jak wysoki poziom zaangażowania to oznacza” – dodał naukowiec. 

 

W badaniu, które przeprowadzono w szkołach w Leicester, wzięło udział 60 dzieci w wieku 10 lat. Wszystkie miały dostęp do mediów społecznościowych, a 89 proc. z nich posiadało własne smartfony.

Naukowcy sprawnie zamienili CO2 w cenny etylen

Amerykański zespół znalazł sposób na 100-proc. zamianę dwutlenku węgla w etylen – cenny surowiec dla wielu technologii. Wytwarza się z niego...

zobacz więcej

Dzieci w tym wieku powinny spać 9-12 godzin na dobę, tymczasem w badanej grupie było to zaledwie 8,7 godziny na dobę. To tak, jakby w ciągu tygodnia traciły jedną noc. W dodatku im więcej korzystają z mediów społecznościowych, tym gorsza jest jakość ich snu. 

 

Badacze pytali dzieci, o której godzinie kładły się spać, o której zasypiały, o której się obudziły i jak często włączały drzemkę w budziku, co miało pomóc ocenić jakość ich snu. Za pomocą kwestionariusza, w którym trzeba było określić, w jakim stopniu dziecko zgadza się ze stwierdzeniami takimi jak np.: „czuję się odłączony od znajomych, gdy nie jestem zalogowany do mediów społecznościowych”, badano również lęk przed utratą dostępu do social mediów.

 

Zdaniem badaczy tzw. FOMO pomaga wyjaśnić, dlaczego im więcej czasu dzieci poświęcają mediom społecznościowym, tym mniej śpią.


„FOMO polega na tym, że jeśli nie jesteś online, a coś się dzieje, to nie bierzesz w tym udziału” – mówi dr Shaw. „I widzimy to bardzo często w tej grupie wiekowej. Dzieci mają sieci przyjaciół i chcą wiedzieć, co oni robią”. 

Kobieta o wyjątkowo czułym węchu pomogła stworzyć test na chorobę Parkinsona

Joy Milne, emerytowana pielęgniarka z Perth w Szkocji, wiele lat temu wyczuła, że jej 12 mąż Les zaczął dziwnie pachnieć. Nie wiedziała, co to...

zobacz więcej

Badanie wykazało związek pomiędzy zaangażowaniem w media społecznościowe a poziomem lęku u dzieci, co może również tłumaczyć skrócenie czasu ich snu. Eksperci obawiają się, że dzieci zmagające się z FOMO mogą znacznie dłużej, niż jest to dla nich zdrowe, opóźniać zaśnięcie, tylko po to, aby móc sprawdzać, czy w telefonie nie pojawiło się jakieś nowe powiadomienie. 

 

Najpopularniejszym wśród badanych serwisem społecznościowym był TikTok, z którego korzystało 89 proc. dzieci. 57 proc. używało Instagrama, 17 proc. – Reddit, a mniej niż 2 proc. Facebooka. 

 

Około dwóch trzecich dzieci korzystało z mediów społecznościowych w ciągu dwóch godzin przed snem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej