RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Srebrne Lwy za „Filipa”. Produkcja TVP nagrodzona na 47. FPFF w Gdyni

Najnowsze

Popularne

Film „Filip” produkcji TVP został uhonorowany na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy otrzymali jego reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca.

Finał 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla kogo nagrody?

Film „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej został laureatem Złotych Lwów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy za film...

zobacz więcej

– W imieniu producenta, Telewizji Polskiej, bardzo dziękuję, że film „Filip” został zauważony i doceniony. Nie powstałby, gdyby nie determinacja autora scenariusza i reżysera Michała Kwiecińskiego, który ten film nosił w sercu od wielu lat, i dzięki intuicji Mateusza Matyszkowicza, prezesa Zarządu TVP, który w ten odważny projekt uwierzył i wspierał go na każdym etapie realizacji – powiedziała Snochowska-Majer, dyrektor Agencji Kreacji Filmu i Serialu w Telewizji Polskiej.  


„Filip” to inspirowana książką Leopolda Tyrmanda historia polskiego Żyda, któremu udaje się uciec z getta warszawskiego i zaczyna życie we Frankfurcie – sercu nazistowskich Niemiec. W rolę tytułową wcielił się Eryk Kulm junior.

Michał Kwieciński mówił po premierowym pokazie filmu, że choć dzieje się on w czasie II wojny, to najważniejszym jego wątkiem jest walka tytułowego bohatera z tragicznymi doświadczeniami. – Nie chciałbym, żeby ten film postrzegany jako dramat wojenny, tylko jako dramat obyczajowy w dekoracji wojennej. Nagle ktoś zostaje sierotą, nie ma nikogo, więc jest to sytuacja człowieka bardzo samotnego i trzeba jakoś sobie dać z tym radę i z tymi demonami, które codziennie te osoby nawiedzają. To jest historia uniwersalnego człowieka opuszczonego przez wszystkich – podkreślił.

– Wojenna rzeczywistość, w której znajduje się tytułowy Filip, ukazuje wszechobecną samotność – dodał reżyser. – Pokazuje Niemców, którzy mają dosyć wojny. Niemki, które płaczą do swoich mężów i rodziny, które nie wiedzą co ze sobą zrobić, bo są samotne. Więc jest to studium bardzo wielu samotności, których sytuacja typu wojna, kompletnie wybija ze spokojnego, dobrego samopoczucia – zaznaczył Kwieciński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej