RAPORT

Pogarda

Finał 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla kogo nagrody?

Najnowsze

Popularne

Film „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej został laureatem Złotych Lwów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Srebrne Lwy za film „Filip” otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. Nagrody wręczono podczas sobotniej gali w gdyńskim Teatrze Muzycznym.

„The Silent Twins” to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance).Jacek Bławut otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za „Orzeł. Ostatni patrol”. Statuetka w kategorii najlepszy scenariusz powędrowała do Jacka Lusińskiego i Szymona Augustyniaka za „Śubuk”.Laureatami nagrody za najlepszą muzykę zostali Zuzanna Wrońska i Marcin Macuk („The Silent Twins”).


Nagrodę za zdjęcia do filmu „Filip” otrzymał Michał Sobociński.
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

„Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta o ostatniej misji legendarnego polskiego okrętu podwodnego oficjalnie otworzył w poniedziałek 47. Festiwal...

zobacz więcej

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Grzegorz Przybył zostali laureatami nagród za najlepsze role drugoplanowe w – kolejno – „Iluzji” i „Strzępach”. W konkursie filmów krótkometrażowych zwyciężyła „Victoria” Karoliny Porcari. Obrazy w tej sekcji ocenili: producentka Ewa Puszczyńska (przewodnicząca), aktorka Maria Dębska oraz montażystka Beata Walentowska.


Nagrodę specjalną w konkursie filmów mikrobudżetowych przyznano „Obudź się” Filipa Dzierżawskiego. Najlepszym obrazem mikrobudżetowym okazał się „Słoń” Kamila Krawczyckiego. Zwycięzców tego konkursu wybrało jury, w którym znaleźli się: scenograf Allan Starski (przewodniczący), reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz i selekcjonerka festiwalu w Karlowych Warach Lenka Tyrpakova.


Statuetkę w kategorii najlepszy debiut reżyserski lub drugi film odebrała Beata Dzianowicz za „Strzępy”. Natomiast za debiut aktorski uhonorowano Martę Stalmierską za kreacje w „Johnnym” i „Apokawixie”.


Nagrody Emmy rozdane. Gwiazdor „Squid Game” przeszedł do historii

W nocy w Los Angeles rozdane zostały nagrody Emmy, nazywane często telewizyjnymi Oscarami. Statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego w...

zobacz więcej

Nagrodę publiczności otrzymał Daniel Jaroszek, reżyser filmu „Johnny”. Nagroda za charakteryzację powędrowała do Dariusza Krysiaka za filmy „Filip” i „Orzeł. Ostatni patrol”. W kategorii kostiumy zwyciężyła Magdalena Rutkiewicz-Luterek („Wesele”), a w kategorii scenografia - Jagna Dobesz („The Silent Twins”). Statuetka za dźwięk trafiła do Radosława Ochnio i Michała Fojcika za "Orła. Ostatni patrol". Za montaż tego filmu doceniono Bartłomieja Piaska i Piotra Wójcika.


Złotym Pazurem w kategorii inne spojrzenie wyróżniono „Apokawixę” Xawerego Żuławskiego.

W konkursie głównym gdyńskiego festiwalu uczestniczyło 20 tytułów, wśród nich  „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Chleb i só”" Damiana Kocura, „Infinite Storm” Małgorzaty Szumowskiej, „Orlęta. Grodno '39” Krzysztofa Łukaszewicza, „Broad Peak” Leszka Dawida i „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego.


Najlepsze produkcje wyłoniło jury w składzie: reżyser i scenarzysta Jerzy Domaradzki (przewodniczący), aktorka Ewa Dałkowska, montażystka, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi Milenia Fiedler, scenarzysta i aktor Cezary Harasimowicz, operator Grzegorz Kędzierski, reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska, kompozytorka Teoniki Rożynek, producentka Agata Szymańska i scenograf Wojciech Żogała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej