RAPORT

Pogarda

Zełenski wygłosi zdalnie przemówienie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wbrew woli Rosji

Wołodymir Zełeński (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT)
Wołodymir Zełeński (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi w przyszłym tygodniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemówienie za pośrednictwem zarejestrowanego wcześniej nagrania wideo” – poinformowała w piątek Agencja Reutera. Zezwoliło na to 193 jego członków. Decyzja została przyjęta 101 głosami za, 7 głosami przeciw, przy 19 wstrzymującymi się. Przeciwko głosowały Rosja, Białoruś, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua i Syria.

Prezydent Ukrainy domaga się sankcji na cały system bankowy i finansowy Rosji [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował, w opublikowanym w niedzielę późnym wieczorem na Facebooku nagraniu wideo, do wprowadzenia pełnych...

zobacz więcej

Ukraińskie przedstawicielstwo w ONZ argumentowało, że Zełenski „nie może osobiście uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego ze względu na trwającą rosyjską agresję wobec Ukrainy”. Zastępca ambasadora Rosji w ONZ Dmitrij Polanski powiedział, że Moskwa zawsze opowiadała się za „osobistą dyplomacją w ONZ” i oskarżył swoich zachodnich odpowiedników o podwójne standardy.


– Dzieje się to w czasie, gdy przedstawicielom krajów afrykańskich, którzy często napotykają podobne trudności, jeśli chodzi o przyjazd do Nowego Jorku (...), odmówiono podobnego prawa – powiedział Polanski w piątek na forum Zgromadzenia Ogólnego. Przez ostatnie dwa lata światowi przywódcy mogli składać oświadczenia w formie wideo z powodu pandemii Covid-19, ale w tym roku oczekiwano, że przybędą do Nowego Jorku, aby przemówić w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Zgromadzenie Ogólne ONZ to jeden z sześciu organów głównych tej organizacji, utworzony na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Zbiera się ono na doroczne sesje zwyczajne, które rozpoczynają się w drugi wtorek września oraz sesje nadzwyczajne, zwoływane na żądanie sekretarza generalnego lub większości członków (dotychczas odbyły się 24 sesje nadzwyczajne).


77. sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczęła się we wtorek, 13 września i ma potrwać do 27 września. Na Zgromadzeniu każde państwo ma jeden głos. Każde wystąpienie musi zostać wcześniej zgłoszone. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej