RAPORT

Pogarda

Czy Putin jest opętany przez szatana? Egzorcysta wyjaśnia

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie dzieje się jakiekolwiek zło, działa zły duch. Ludzie pokroju Putina – używając bardzo delikatnego języka – są nieprzyjaźni innym, a więc są łatwym celem dla szatana, który kieruje nimi – powiedział koordynator księży egzorcystów w Polsce z ramienia Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Czenczek. Kapłan dodał, że trzeba byłoby przeprowadzić tzw. rozeznanie, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy Putina opętał szatan.

„Jeżeli wyrzucimy z naszej codzienności Boga, to jego miejsce zajmie Szatan”

Codzienna praca egzorcysty niewiele różni się od pracy zwykłego księdza, choć zdarzają się sytuacje niezwykłe, kiedy człowiek np. mówi w języku,...

zobacz więcej

– Podczas rozmowy sprawdza się, czy człowieka dotyka problem demoniczny, moralny, emocjonalny czy choroba psychiczna. Czasami wystarczy jedna rozmowa, ale zdarza się, że potrzebne są konsultacje z psychologami i psychiatrami, przeprowadzenie badań neurologicznych a nawet sprawdzenie stanu zdrowia fizycznego – powiedział ks. Czenczek.


W trakcie rozeznania – jak wyjaśnił duchowny – sprawdza się też, czy człowiek świadomie lub nie miał do czynienia z okultystycznymi wydarzeniami, czy np. korzystał z wróżb lub niekonwencjonalnych metod leczenia.


– Ten, kto przepowiada z kart lub leczy np. energią, jest albo oszustem – bo jego celem jest wyciąganie pieniędzy od ludzi – albo rzeczywiście posiada takie moce. Jednak w tym drugim przypadku musi wspomagać go demon, bo niby skąd takie nadludzkie umiejętności w postaci jasnowidztwa – przekonuje kapłan.


Jak dodaje, święty Augustyn najbardziej bał się tych, którzy „przepowiadają prawdę”. – Wszystkie wróżby, zabobony, czary, magia są grzechami przeciwko pierwszemu przykazaniu bożemu. Czyli sam fakt korzystania z tego rodzaju pomocy jest grzechem i prostą drogą do opętania – wyrokuje egzorcysta.


Z pomocy wróżbitów – jego zdaniem –najczęściej korzystają niewierzący. –Jeżeli nie wierzą w Pana Boga, to muszą czymś tę pustkę zapełnić. Dzisiaj problem polega na tym, że ludzie odsuwają od siebie świat duchowy, ponieważ on umyka zmysłom. Dla przykładu taka dziedzina wiedzy, jak matematyka jest określona i poruszamy się w konkretnej przestrzeni wiedzy. Natomiast świat duchowy jest niematerialny, ale to nie znaczy, że go nie ma – mówi ksiądz Czenczek.

Wspomnienia kamerdynera Jana Pawła II. „Widziałem, jak papież odprawia egzorcyzmy”

Były kamerdyner Jana Pawła II, Angelo Gugel, zdradził w swoim pierwszym wywiadzie, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu...

zobacz więcej

„Uporządkowanie moralne opętanego”


Podczas procesu rozeznania kapłan bada też tzw. uporządkowanie moralne opętanego. – Może zdarzyć się, że człowiek z jakiegoś powodu odszedł od Pana Boga i sakramentów świętych, w wyniku czego stracił naturalną duchową osłonę, która chroniła go przed działaniem złego ducha – powiedział.


Zdaniem egzorcysty bardzo ważne jest rozpoznanie, czy człowieka nie przepełniają negatywne emocje, które mogą doprowadzić do nienawiści z powodu krzywdy, jakiej doznawał w swoim życiu.


– Przeżywanie długotrwałej krzywdy powoduje, że w człowieku rozwija się nienawiść, która wynika z braku przebaczenia. To jest rdza, która zżera od środka. Potrafi zniszczyć we wszystkich sferach człowieczeństwa – nie tylko duchowo, ale emocjonalnie, intelektualnie i fizycznie. Taki człowiek jest łatwym celem dla szatana. Nienawiść wynikająca z braku przebaczenia jest jedną z najczęstszych przyczyn zniewolenia przez demona – mówi kapłan.


Zdaniem egzorcysty, żeby uwolnić się od nienawiści, trzeba wybaczyć oprawcy i modlić się za niego. – Pamiętamy z Ewangelii, że Pan Jezus każe nam modlić się za naszych nieprzyjaciół. Zło, które czyni krzywdziciel, może być efektem opętania – ocenił.


Jak wybaczyć Putinowi krzywdy i cierpienie, na które naraził ludzi?


– Rozumiem ludzi, którym ze względu na doznane cierpienie trudno jest się modlić za Putina, ale modlitwa daje prawo Panu Bogu, żeby coś zrobił z krzywdzicielem. Przebaczyć rozumem jest stosunkowo proste, przebaczyć emocjami jest bardzo trudne. Z mojego doświadczenia wynika, że najtrudniej jest wybaczyć sobie samemu. Jestem przekonany, że modlitwą za krzywdziciela Bóg pomoże uwolnić nas od cierpienia – powiedział ks. Czenczek.

Posługa egzorcysty


Ks. Janusz Czenczek z diecezji gliwickiej odprawia egzorcyzmy od 20 lat. Koordynatorem księży egzorcystów w Polsce z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest od 6 lat. Twierdzi, że egzorcyzmy w Polsce „nie należą do spraw niszowych”. – Przez 20 lat nie widzę większej różnicy w tym, kogo najczęściej demony dopadają. Mamy totalne równouprawnienie – płciowe, wiekowe, społeczne, intelektualne. Każdy może być dotknięty demonem. Wszyscy jesteśmy jednakowo narażeni – przekonuje.

Posłowie Myrcha i Tarczyński spierają się o egzorcyzmy. „Zapytaj swojego znajomego belzebuba”

– Akt oskarżenia za poddanie egzorcyzmom – tak na Twitterze poseł Arkadiusz Myrcha z Platformy Obywatelskiej zaczepił posła PiS Dominika...

zobacz więcej

Egzorcyści, których w Polsce jest setka, podobnie jak psycholodzy i psychoterapeuci, korzystają z pomocy. W przypadku tych pierwszych są to superwizorzy. – My mamy swojego spowiednika i przewodnika duchowego, też musimy dbać o sferę higieny psychicznej. Jesteśmy lekarzami duszy, którzy mają za zadanie ją wyleczyć. Jest to ogromne obciążenie i wysiłek – opowiada ks. Czenczek.


Egzorcyzm to modlitwa, która trwa ok. 40 minut i polega na „wyrywaniu zła”. Ona – jak powiedział kapłan – jest zawsze skuteczna, ale zdarza się, że potrzeba więcej spotkań, żeby proces uzdrowienia doprowadzić do końca. Poza rozeznaniem i leczeniem, trzecim bardzo ważnym elementem jest proces uzdrawiania. Ten ostatni etap to – jak mówi ksiądz – „kawał ważnego działania, które nie jest proste. Celem jest budowanie dobra w życiu człowieka”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej