RAPORT

Pogarda

Herbertiada. Inauguracja wrześniowej odsłony projektu

Wrześniowa odsłona Herbertiady rozpocznie się w piątek 16 września (fot. herbertiada.pl)
Wrześniowa odsłona Herbertiady rozpocznie się w piątek 16 września (fot. herbertiada.pl)

Najnowsze

Popularne

Zbigniew Herbert należy do najwybitniejszych polskich i europejskich twórców XX stulecia. Do najbardziej znanych i cenionych dzieł poety należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci współczesnej, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej. W latach 80. ubiegłego wieku Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Dlatego Polska Fundacja Narodowa, uznając – jak podano, słuszną ideę krzewienia wśród młodzieży twórczości poety, włączyła się w realizację Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Lewica w Szwecji przegrała wybory. Grzmią o końcu praworządności [WIDEO]

Wybory parlamentarne w Szwecji wygrał blok partii prawicowych. – To rasiści – grzmiała w Parlamencie Europejskim Malin Björk, szwedzka feministka,...

zobacz więcej

– Zbigniew Herbert był eseistą, dramaturgiem i wyjątkowym twórcą o dorobku nawiązującym do aksjologii i tradycji polskiej wspólnoty narodowej. To jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich autorów. Polska Fundacja Narodowa konsekwentnie upowszechnia dorobek Zbigniewa Herberta za granicą, między innymi wspierając francuskojęzyczną publikację pt. „Zbigniew Herbert et la poetique du don. Essais reunis par Grigitte Gautier et Maciej Urbanowski” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.


– Równolegle do inicjatyw realizowanych poza Polską należy zmierzyć się z problemem braku wiedzy o Herbercie także w naszym kraju. Ową lukę poznawczą należy wypełniać szczególnie w przypadku zbiorowości młodych ludzi, aby zrozumieli, że Zbigniew Herber nie jest twórca anachronicznym, ale odpowiadającym na potrzeby XXI wieku – dodał prezes fundacji.


Zobacz także ->  Zbigniew Herbert inspiruje kolejne pokolenia

 

Wydarzenie swoimi założeniami wpisuje się w cele statutowe PFN, która w ramach działania Polish Culture, pragnie wspierać działalność w dziedzinie kultury, edukacji, szkolnictwa i sportu.

 

– Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta – „Herbertiada” to jedyna cykliczna impreza kulturalna w Polsce, poświęcona pisarzowi o bogatym dorobku twórczym. Cieszymy się, że możemy wesprzeć to wydarzenie, które na trwałe wpisało się w świadomość młodych, ambitnych twórców. Konkurs oraz warsztaty recytatorskie przeznaczone dla młodzieży z całej Polski są wymiernym efektem podtrzymywania trwałej pamięci o Zbigniewie Herbercie – powiedział Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.


Wrześniowa odsłona Herbertiady rozpoczyna się w piątek 16 września warsztatami recytatorskimi oraz konkursem recytatorskim dla młodzieży licealnej.


Roman Polański ma być sądzony za zniesławienie. Nazwał aktorkę „zawodowym kłamcą”

Reżyser Roman Polański będzie sądzony za zniesławienie brytyjskiej aktorki Charlotte Lewis, której zarzuca kłamstwa w związku z kierowanymi pod...

zobacz więcej

Zmagania recytatorów oceni jury w składzie: Małgorzata Kaczmarska (aktorka, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), Łukasz Lewandowski (aktor, reżyser radiowego dubbingu, pedagog Akademii Teatralnej w Warszawie), dr hab. Brigitte Gautier (tłumaczka, literaturoznawca, znawczyni twórczości Zbigniewa Herberta, adiunkt na Uniwersytecie w Lille we Francji – sekcja polska) oraz Helena Elert (kołobrzeska polonistka, członek Towarzystwa Kultury Teatralnej).

 

Wieczorem w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu będzie można zobaczyć premierowy spektakl muzyczny pt. „Barbarzyńca w ogrodzie. Tropem średniowiecznej Francji”, dla którego inspirację stanowią eseje Księcia Poetów zebrane w publikacji „Barbarzyńca w ogrodzie”, a odnoszące się do średniowiecznej Francji. Artyści wprowadzą publiczność w świat pieśni trubadurów, używając m.in. takich instrumentów jak lira, flety, mandora, szałamaje, dudy, fidel.


Zobacz także ->  Nagrania z udziałem Jarosława Rymkiewicza

  

Partnerami wydarzenia są: Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu, Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

 

Patronat honorowy nad przeglądem objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej