RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tusk kontra Tusk. Wczoraj prorosyjski, dziś antyrosyjski [WIDEO]

Jeszcze niedawno Donald Tusk krytykował PiS za niedostateczną współpracę z Rosją. Sam, gdy tylko został premierem, spotkał się z Władimirem Putinem i chwalił ożywieniem relacji polsko-rosyjskich. – To nie był incydent – mówił o swojej wizycie w Moskwie i podkreślał, że jest to „konsekwentna linia postępowania”. Teraz, gdy świat odkrywa kolejne rosyjskie zbrodnie, Donald Tusk mówi w Niemczech, że ma „gorzką satysfakcję”, bo to on zawsze ostrzegał Zachód przez agresywną polityką Kremla. Tymczasem, jak wynika z zestawienia wypowiedzi b. premiera, w czasie rządów jego i koalicji współtworzonej przez jego formację polityka Warszawy była prorosyjska.

Donald Tusk skłamał w Niemczech? Ten 55-sekundowy film mówi wszystko [WIDEO]

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz opublikował fragment przemówienia, jakie Donald Tusk wygłosił w Poczdamie. Lider PO mówił w nim, że on i...

zobacz więcej

– Mamy nauczkę z tej wojny. Trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej.


Zobacz także ->  PO chciała uzależnić Polskę od Rosji do 2045 r. Premier: Pokażemy dokumenty


Do tych słów podczas czwartkowej wizyty w Poczdamie w Niemczech nawiązał Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej stwierdził: „Kiedy słyszę dziś słowa, że Europa i Niemcy powinny posłuchać Polski czy krajów bałtyckich ws. agresywnej polityki Kremla już wiele lat temu, mam gorzką niestety satysfakcję”.


Tak, mieliśmy rację – dodał.


Zobacz także ->  „Rosja nie jest naszym wrogiem”. Jak Sikorski od lat ostrzeżenia przed Kremlem wyśmiewa


Tymczasem, jak wynika z zestawienia wypowiedzi b. premiera, w czasie rządów jego i koalicji współtworzonej przez jego formację polityka Warszawy była prorosyjska. Co robił i mówił szef Platformy będąc premierem?

Donald Tusk wobec Ukrainy w 2008 r.: Wizyta w Berlinie i Moskwie zamiast Kijowa

– Chcemy dialogu z Rosją taką, jaka ona jest – ogłosił Donald Tusk w listopadzie 2007 r., w dniu objęcia stanowiska premiera. Miesiąc później udał...

zobacz więcej

– Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że moje moskiewskie rozmowy to był początek, a nie koniec ożywienia relacji polsko-rosyjskich, także jeśli chodzi o najważniejszych urzędników państwowych obu krajów – deklarował w 2008 roku Donald Tusk.


Zobacz także ->  Tusk ostro o Niemczech. Twierdzi, że zawsze był „w opozycji” do Merkel i antyrosyjski

 

– Jestem przekonany i wiem, że także strona rosyjska ma podobną intencję, że jeszcze w tym roku zdarzą się tego typu sprawy, które potwierdzą, że to, co zapoczątkowaliśmy w czasie mojej wizyty w Moskwie, ma swój dalszy ciąg – dodał.


Zapewniał, że jego wyjazd do Moskwy to nie był incydent, tylko przeciwnie „pewna konsekwentna linia postępowania”.


ZOBACZ WIDEO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej