RAPORT

Tusk kontra Tusk

Donald Tusk skłamał w Niemczech? Ten 55-sekundowy film mówi wszystko [WIDEO]

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. twitter.com/Andruszkiewicz)
Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (fot. twitter.com/Andruszkiewicz)

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz opublikował fragment przemówienia, jakie Donald Tusk wygłosił w Poczdamie. Lider PO mówił w nim, że on i politycy jego formacji latami ostrzegali przed fatalnymi konsekwencjami Nord Stream 2. Andruszkiewicz nagranie zestawił z wypowiedzią wiceszefa MSZ w rządzie PO-PSL Rafała Trzaskowskiego. Obecny prezydent Warszawy przekonywał w 2015 roku, że gazociąg z Rosji do Niemiec jest efektem porozumienia prywatnych firm, sugerując, że skoro nie stoją za nim rządy, to nie należy się obawiać skutków tej inwestycji.

Tak Sikorski chwalił się uznaniem ukraińskiego zdrajcy. „Kaczyński buńczucznie antyrosyjski” [WIDEO]

Na początku 2010 roku Radosław Sikorski jako minister spraw zagranicznych krytykował ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego za antyrosyjskość....

zobacz więcej

W innym pokazanym fragmencie przemówienia, Donald Tusk zapewnia, że w 2014 roku starał się przekonać Niemców, Francuzów i Włochów do europejskiej unii energetycznej, by uniezależnić UE od dyktatu gazowego Rosji.


Zobacz także ->  „Mam obsesję”. Tusk porównuje się do Zełenskiego i odcina od porażek PO [WIDEO]

 

Chwilę później słychać fragment wywiadu, jakiego polityk PO udzielił stacji TVN krótko po aneksji Krymu przez Rosję. W ciepłych słowach wypowiadał się wówczas na temat Rosji.


– Ja bym nie chciał, żeby Polska była w jakiejś awangardzie antyrosyjskiej czy krucjacie antyrosyjskiej. Póki ja będę o tym decydował, Polska nie będzie krajem agresywnej koncepcji antyrosyjskiej – deklarował Donald Tusk.


Zobacz także ->  Tusk ostro o Niemczech. Twierdzi, że zawsze był „w opozycji” do Merkel i antyrosyjski


Choć dziś były premier zapewnia o swojej antyrosyjskiej postawie, co innego wynika z dokumentów dotyczących negocjacji gazowych z Rosją. Wśród nich jest raport Najwyższej Izby Kontroli ujawniony w 2018 r. NIK konkludowała, że prowadzona przez rząd PO-PSL polityka prowadziła do zwiększenia uzależnienia energetycznego Polski.


Zobacz także ->  Trzaskowski o NS2 jednym głosem z Kremlem i Berlinem. Identyczne słowa


Przypomnijmy, że umowy gazowe były tematem słynnego spotkania Putin–Tusk na sopockim molo w 2009 r., a szef PO mówił w tym czasie na konferencji: „Finalizujemy kontrakt gazowy. Jeszcze raz potwierdziliśmy sobie, że gaz w relacjach polsko-rosyjskich nie może być przedmiotem polityki, a wyłącznie dobrze pojętego wspólnego interesu”.


Z kolei na początku kwietnia 2010 r., po kolejnych rozmowach Donalda Tuska z Władimirem Putinem, prezydent Rosji informował, że obaj umówili się na długoterminowe dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Więcej o sprawie  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej