RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecka eksterminacja na Polakach ponownie zostanie zbadana [WIDEO]

Historycy, archeolodzy i prokuratorzy ponownie zbadają miejsca zbrodni pomorskiej 1939 roku. Była to zaplanowana i przeprowadzona na masową skalę eksterminacja ludności na terenie przedwojennego województwa pomorskiego. Naukowcy wierzą, że nowe metody badań, w tym te archeologiczne, pozwolą znaleźć nieznane dotąd ślady zbrodni i ustalić dokładne miejsca i ofiary popełnianych przez III Rzesze mordów – informuje TVP3 Bydgoszcz.

Kolejne cenne odkrycia na Westerplatte. „Olbrzymi ładunek emocjonalny”

Odnaleźliśmy przedmioty o olbrzymiej wartości, zarówno historycznej, jak i wystawienniczej, ale przede wszystkim niosących olbrzymi ładunek...

zobacz więcej

Natychmiast po agresji we wrześniu 1939 r. Niemcy zaczęli przeprowadzać eksterminacje ludności cywilnej. Była to precyzyjnie zaplanowana akcja.


– Powstawały listy osób do eksterminacji. Te listy powiększano, również folksdojcze zgłaszali. Wystarczyło, żeby poświadczył, że ktoś wypowiadał antyniemieckie hasła – wyjaśnia dr Izabela Mazanowska z bydgoskiego IPN.


Polaków zatrzymywano na ulicach, dworcach, w miejscach pracy. Wyciągano w środku nocy z domów i przewożono do więzień i aresztów.


Większość mordowano w sąsiednich lasach, żwirowniach, wąwozach. Na terenie przedwojennego województwa pomorskiego w około 400 miejscowościach zamordowano około 30 tys. osób – wskazuje TVP3 Bydgoszcz.


Wstęp do germanizacji


– Ten termin „zbrodnia pomorska 1939” powstał po to, byśmy nie tylko widzieli pojedyncze drzewa, ale cały las niemieckich zbrodni. To nie był przypadek, to był zorganizowana akcja, wstęp do germanizacji pomorza gdańskiego – tłumaczy dr Tomasz Ceran z bydgoskiej delegatury IPN.


Całkowita liczba ofiar jest niemożliwa do ustalenia z powodu zniszczenia przez sprawców dokumentacji oraz wydobycia i spalenia ciał pomordowanych. Zespół badaczy ponownie przygląda się miejscom mordów. Już udało się odnaleźć szczątki ofiar w Dolinie Śmierci w Chojnicach. 

– Wykorzystanie metod badań archeologicznych, historycznych, etnologicznych sprawiło, że dokonaliśmy historycznego odkrycia. Czyli odkrycie i ekshumacja prawie tony szczątków ofiar III Rzeszy pod Chojnicami – podkreśla dr Dawid Kobiałka z Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego.


Dolina Śmierci w Chojnicach to początek. W ramach projektu naukowego „Archeologia zbrodni pomorskiej 1939” badania będą prowadzone w najbliższych latach na całym terenie byłego województwa pomorskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej