RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki przybył do Wilna na konsultacje międzyrządowe

Szef polskiego rządu spotka się z prezydentem i premier Litwy (fot. PAP/Mateusz Marek)
Szef polskiego rządu spotka się z prezydentem i premier Litwy (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu przybył do Wilna, gdzie odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Szef polskiego rządu spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i z premier Ingridą Simonyte.

Szef MON: Atak hybrydowy na Polskę był wstępem do agresji na Ukrainę

Atak hybrydowy na Polskę, przeprowadzony przez białoruski reżim, był wstępem do rosyjskiej agresji na Ukrainę; gdyby Polska została...

zobacz więcej

W konsultacjach pod przewodnictwem premierów Morawieckiego i Simonyte udział wezmą przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. 

 

– Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego i efektywnej współpracy w kluczowych dziedzinach. Podczas konsultacji premierzy podpiszą wspólną deklarację w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. 


Prezydent Duda: 17 września przypomina, że Rosja zawsze chciała ujarzmić Europę Środkową

Narody Europy Środkowo–Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić; przypomina o tym...

zobacz więcej

Dodał, że podczas spotkania premiera Morawieckiego z prezydentem Nausedą i premier Simonyte ma być omawiana m.in. sytuacja na Ukrainie.


– Wśród poruszanych tematów znajdą się także bieżące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i obrony, kwestie związane z cenami energii i bezpieczeństwem dostaw w regionie. Przedmiotem rozmów premierów będą także wybrane kwestie dwustronne, m.in. dotyczące współpracy gospodarczej oraz z agendy UE – wymieniał Müller. 

 

Zwracał też uwagę, że Polska i Litwa od początku rosyjskiej agresji wspierają Ukrainę i organizują pomoc dla Ukraińców, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. 

 

– Nasze kraje opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Popieramy wraz z Litwinami starania, które mają na celu przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego – wskazał Müller. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej