RAPORT

Pogarda

Niemcy przejęły kontrolę nad filią rosyjskiego Rosnieftu

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemiecką filią Rosnieftu (fot. Christian Ender/Getty Images)
Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemiecką filią Rosnieftu (fot. Christian Ender/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft i powierzył go w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci – przekazało w piątek Ministerstwo Gospodarki w Berlinie. Rosnieft jest większościowym udziałowcem rafinerii PCK Schwedt na północy kraju i kontroluje 12 proc. przemysłu rafineryjnego w Niemczech.

Schroeder zrezygnował, czy go wyrzucono? Przyjaciel Putina odchodzi z Rosnieftu

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie będzie już zasiadać w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft – podaje w piątek...

zobacz więcej

„Dzięki zarządowi powierniczemu zażegnane zostanie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii, położy to także fundamenty pod zachowanie i przyszłość zakładów w Schwedt” – napisano w komunikacie ministerstwa.

 

Jak dodał niemiecki resort, „państwo przejęło kontrolę nad firmą na podstawie prawa o bezpieczeństwie energetycznym, pozwalającego na taki krok w wypadku, gdy istnieje ryzyko, że przedsiębiorstwa obsługujące infrastrukturę krytyczną nie będą w stanie normalnie funkcjonować”.

 

Czytaj także: Rosnieft straszy Niemców rosnącymi cenami paliw

 

Konkretnym powodem wprowadzenia zarządu powierniczego jest zagrożenie kontynuacji działalności niemieckiego oddziału Rosnieftu i zależnych od niej spółek z powodu ich „struktury własności” – zaznaczono w piśmie. 

Kolejny sukces Anonymous. Tym razem niemiecki oddział rosyjskiego Rosnieftu

Hakerom z grupy Anonymous udało się uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak...

zobacz więcej

Dodano, że dostawcy krytycznych usług, w tym firmy ubezpieczeniowe, informatyczne i banki, nie chciały już współpracować z Rosnieftem, jego niemieckim oddziałem i zależnymi od niego firmami.

 

Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech i dostarcza 90 proc. paliwa zużywanego w Berlinie.


Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji, dostarczaną ropociągiem Przyjaźń.

 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck, a także premier Brandenburgii Dietmar Woidke mają przedstawić dalsze informacje dotyczące tej decyzji podczas piątkowej konferencji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej