RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rząd oferuje nową tarczę. „Gwarantowana cena prądu do 2 tys. kWh rocznie”

Najnowsze

Popularne

Rząd proponuje Tarczę solidarnościową zamrażającą w 2023 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do zużycia 2000 kWh rocznie – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. – dodał.

SG zawróciła nielegalnych imigrantów. Jest wyrok ws. pushbacków trzech Irakijczyków

Czynność zawrócenia przez Straż Graniczną do granicy cudzoziemców, którzy nielegalnie ją przekroczyli, została dokonana z naruszeniem prawa, na...

zobacz więcej

W czwartek odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.


Premier zauważył, że agresja rosyjska na Ukrainę spowodowała „falę podwyżek w całej Europie na wszystkie źródła energii - gaz, energię elektryczną, cieplną”. – Najważniejszym zadaniem rządu(...) jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie – powiedział Morawiecki.


Czytaj także: Kosmiczny wzrost cen energii w Niemczech. „Tysiąc procent”


Zapewnił, że „dobrze wie, że niepewność jutra towarzyszy bardzo wielu polskim rodzinom”. – Dlatego działam w dwóch podstawowych obszarach. Pierwszy to ochrona rodzin, obywateli, wszystkich Polaków – powiedział premier. – A drugi – to ochrona i wsparcie dla firm, dla przedsiębiorców.


Przedstawiamy dzisiaj, (...) „tarczę solidarnościową. Tarczę, która ma pomóc przejść przez ten bardzo trudny okres, oby – jak najkrótszy – ale musimy założyć trudne scenariusze i one są tutaj wkomponowane – przekonywał.

Wiceszef MSWiA: Musimy zabezpieczyć granicę z Rosją

Obwód kaliningradzki jest kolejnym odcinkiem, na którym będzie powstawał skuteczny, nowoczesny system ochrony granicy – powiedział Bartosz...

zobacz więcej

Szef rządu wskazał, że tarcza „ma chronić Polaków przed gwałtownymi, 3-4-krotnymi wzrostami cen”. – Z takimi wzrostami cen mamy do czynienia już dzisiaj i z takimi wzrostami cen mierzą się również dzisiaj obywatele we wszystkich innych państwach Unii Europejskiej – podkreślił.


Premier przedstawiając założenia Tarczy solidarnościowej przyznał, że jest wysoka inflacja, „ale chcemy ją dusić”. – Wszystkie gospodarstwa domowe, bez wyjątku, będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – powiedział Morawiecki.


Limit wyższy w gospodarstwach z niepełnosprawnymi oraz z co najmniej trójką dzieci


– W przypadku gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi będzie to 2,6 tys. kWh. Podobnie w przypadku rodzin 3+, a więc takich, gdzie jest trójka i więcej dzieci – tam także limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki, wynosi 2,6 tys. kWh – powiedział premier. Dodał, że także w przypadku gospodarstw rolniczych limit ten ma wynieść do 2600 kWh. W ocenie premiera gospodarstwa domowe mogą uzyskać oszczędność miesięczna „nawet na poziomie 150 zł miesięcznie”.

Lewica w Szwecji przegrała wybory. Grzmią o końcu praworządności [WIDEO]

Wybory parlamentarne w Szwecji wygrał blok partii prawicowych. – To rasiści – grzmiała w Parlamencie Europejskim Malin Björk, szwedzka feministka,...

zobacz więcej

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że rząd zaoferuje jeszcze w tym roku wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych w wysokości 5-6 mld zł. Jak dodał, ma to być dofinansowanie do zakupów energii elektrycznej i gazu.


Koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych przekracza 30 mld zł – powiedział Morawiecki.


Premier poinformował, że administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października br. – Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od najbliższego czasu, nie od 1 stycznia, tylko chcemy, żeby to było od 1 października, ponieważ każda niezużyta megawatogodzina (...) jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin – powiedział premier.

Morawiecki mówił, że rząd będzie zachęcał do oszczędzania energii. – Ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem, dodatkową obniżką o 10 proc. całego rachunku za prąd, który będzie skonsumowany, wykorzystany w przyszłym roku – zapowiedział.

Maroko chce przesyłać gaz ziemny rurociągiem Maghreb – Europa do Hiszpanii

Władze Maroka wyraziły zgodę na prace wydobywcze gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Surowiec miałby popłynąć do...

zobacz więcej

W ocenie premiera, zamrożenie cen prądu w przypadku rocznego zużycia do 2000 kWh może objąć nawet 10 mln gospodarstw domowych, bo część może zacząć oszczędzać energię, by zmieścić się w limicie. Dodał, że rząd chce ruszyć z odpowiednimi regulacjami w przyszłym tygodniu.


Premier oświadczył, że poprosił wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wyeliminowanie premii dla zarządów spółek Skarbu Państwa.


Minister klimatu Anna Moskwa doprecyzowała, że w przypadku propozycji gwarantowania ceny energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie gospodarstwa domowe nie będą miały żadnych obowiązków biurokratycznych; to dostawca energii będzie oceniał poziom jej zużycia na podstawie rachunków. Jak dodała, jeśli chodzi o rolników, to obniżanie będzie na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego, które będzie dokumentowało zapłacenie podatku rolnego.


– Jeżeli chodzi o duże rodziny - Karta dużej rodziny i osoby z niepełnosprawnością – też jeden dokument potwierdzający niepełnosprawność, żadnych innych wymogów i dokumentacji – powiedziała minister.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej