RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

PO chciała uzależnić Polskę od Rosji do 2045 r. Premier: Pokażemy dokumenty

Najnowsze

Popularne

Mateusz Morawiecki ocenił na konferencji prasowej, że posłowie Platformy Obywatelskiej i polityce w Berlinie „stroją się dziś w piórka przeciwników Władimira Putina”, a przez lata współpracowali z Rosją. – PO myliła się we wszystkich swoich strategicznych i geopolitycznych przesłankach; gruzy tej strategii leżą tam, gdzie dzisiaj leżą w gruzach miasta Ukrainy. My zawsze przestrzegaliśmy przed zagrożeniami – powiedział. I przypomniał, że dziś dostrzegła to nawet szefowa Komisji Europejskiej.

Sojusznicy PiS znów triumfują. Zmiana układu sił w Europie

Blok opozycyjnych partii prawicowych wygrał wybory w Szwecji i odebrał władzę lewicy. „W wygrywającej prawicowej koalicji najwyższy wynik, ponad 20...

zobacz więcej

– Dosłownie wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała rację Polsce i krajom bałtyckim, ale bądźmy tutaj precyzyjni – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.


Zobacz także:  Tak PO zwijała armię. „Nikt nie lubi oszczędzania, ale jak nie ma, to nie ma”

 

– Tak naprawdę, kiedy na Radzie Europejskiej przedstawiałem te racje, to przywódcy innych krajów przyznawali rację rządowi Prawa i Sprawiedliwości, tym naszym przestrogom i alarmom, które wcześniej uruchamialiśmy – zaznaczył.


Jak dodał premier, nie należy „ulegać wrażeniu, że cała polska klasa polityczna miała takie przekonanie”. 


Zobacz także:  Dlaczego Tusk ani Sikorski nie pojechali na Ukrainę? „Nawiązywali przyjaźnie z Rosją”

 

Pamiętam wyśmiewanie tego, kiedy jeździłem od stolicy do stolicy, na trzy miesiące przed rozpoczęciem wojny, wyśmiewanie tego przez naszych konkurentów politycznych, kiedy pokazywałem mapy, plany, dokumenty. Dokładnie się to potem ziściło, 24 lutego – wskazał.


– A kiedy się już ziściło, nagle wszyscy nasi przeciwnicy polityczni, zwłaszcza PO, przystroili się w takie antyrosyjskie piórka, że zawsze byli sceptyczni i wątpili w tę politykę niemiecką. Tak nie było – stwierdził premier.


„Kto przytulał się do Putina w dniu katastrofy smoleńskiej?”


Łukaszenka rąbie drewno dla Polaków [WIDEO]

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka po sukcesach ukraińskiej armii coraz bardziej boi się o swoje stanowisko. Ucieka się więc do propagandy...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki powiedział, że „PO myliła się we wszystkich swoich strategicznych przesłankach”. 


– Cała geopolityka, cała strategia geopolityczna – jeżeli w ogóle taka kiedykolwiek była – legła dzisiaj w gruzach. Tam, gdzie w gruzach leżą dzisiaj miasta Ukrainy, tam leży również strategia i polityka PO z lat 2007-15 i później – ocenił.


Zobacz także:  Dlaczego Tusk i Sikorski nie pojechali na Ukrainę? Waszczykowski wyjaśnia

 

Szef rządu uważa, że już po aneksji Krymu ówczesny premier, podobnie zresztą jak kanclerz Merkel wzywali do tego, żeby sankcje na Rosję nie były zbyt daleko posunięte. – Kto przytulał się do Putina w dniu katastrofy smoleńskiej? Kto mówił, że Nord Stream II jest projektem biznesowym? – mówił szef rządu.


– My zawsze przestrzegaliśmy przed tymi zagrożeniami; prezydent Lech Kaczyński mówił, że nie można dawać przyzwolenia na imperializm, że trzeba się wystrzegać nawet skłonności imperialnych – dodał premier.


– PO chciała zgotować nam uzależnienie od rosyjskiego gazu do 2037 r.; nawet są pewne dokumenty, że jeszcze dłużej, do 2045 r. Pokażemy te dokumenty całemu światu – oświadczył.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej