RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Naukowcy sprawnie zamienili CO2 w cenny etylen

Z 6 metrów sześciennych dwutlenku węgla powstaje ok. 1 metr sześcienny etylenu (fot. Shutterstock/everything possible)
Z 6 metrów sześciennych dwutlenku węgla powstaje ok. 1 metr sześcienny etylenu (fot. Shutterstock/everything possible)

Najnowsze

Popularne

Amerykański zespół znalazł sposób na 100-proc. zamianę dwutlenku węgla w etylen – cenny surowiec dla wielu technologii. Wytwarza się z niego plastik i różnego rodzaju związki chemiczne.

Psy „płaczą ze szczęścia”. Naukowcy zbadali i wyciągnęli wnioski

Psy, które ponownie spotykają swojego opiekuna, reagują wzmożonym wydzielaniem łez – informuje pismo „Current Biology”. – Odkryliśmy, że psy ronią...

zobacz więcej

Grupa badaczy z University of Illinois Chicago na łamach magazynu „Cell Reports Physical Science” przedstawiła nowy sposób na produktywne wykorzystanie dwutlenku węgla (CO2), emitowanego przez zakłady przemysłowe.


Od wielu lat próbowano uzyskać z niego pożądany do wielu celów związek – etylen, ale dopiero teraz udało się znaleźć sposób na przetworzenie w tę substancję niemal 100 proc. wychwyconego CO2.


Z 6 m sześc. dwutlenku węgla powstaje przy tym ok. 1 m sześc. etylenu. We wcześniejszych próbach udawało się w etylen zamienić jedynie ok. 10 proc. wprowadzanego do procesu dwutlenku węgla, a później produkt trzeba było jeszcze wydobyć, co wiązało się ze zużyciem energii.


Bilans CO2 jest ujemny


Nowa metoda wymaga użycia prądu, więc jest zasadna raczej przy zasilaniu z odnawialnych źródeł energii, ale wtedy jej wykorzystanie prowadzi do ogólnego zmniejszenia ilości CO2. Według autorów tego podejścia w tym zakresie jest ono bardziej wydajne od większości innych technologii przetwarzania czy gromadzenia dwutlenku węgla.


„Bilans CO2 jest ujemny. Na każdą tonę wyprodukowanego etylenu likwidujemy 6 ton dwutlenku węgla, który w innym przypadku byłby uwolniony do atmosfery” – podkreślił autor wynalazku prof. Meenesh Singh.

Pandemia obniżyła postęp w przewidywaniu długości życia, rozwoju edukacji i dobrobytu

Z raportu ONZ na temat rozwoju społecznego wynika, że 90 proc. krajów odnotowało od wybuchu pandemii koronawirusa obniżenie oczekiwanej długości...

zobacz więcej

W nowej metodzie prąd elektryczny przepuszczany jest przez zbiornik w połowie wypełniony CO2, oddzielonym z pomocą membrany od wodnego roztworu wypełniającego drugą połowę. Odpowiedni katalizator odrywa atomy wodoru z cząsteczek wody, które przechodzą przez membranę do części z dwutlenkiem węgla. Tam łączą się z atomami węgla w CO2, tworząc etylen.


Do czego stosuje się etylen


Naukowcy podkreślają, że wśród różnych chemicznych substancji wytwarzanych przez przemysł produkcja etylenu znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o towarzyszącą jej emisję CO2. To dlatego, że dotychczasowy sposób produkcji wymaga szczególnie dużych ilości ciepła.


Średnio rocznie produkuje się przy tym ok. 160 mln ton etylenu, czemu towarzyszy emisja ponad 260 mln ton dwutlenku węgla – alarmują naukowcy. Więcej CO2 powstaje tylko podczas wytwarzania amoniakui cementu.


Zatem w nowej metodzie, oprócz możliwości utylizacji CO2, eliminuje się też jego wytwarzanie, jakie towarzyszy produkcji etylenu w tradycyjnych technologiach. Jeśli chodzi o bilans energetyczny, to – zasilając system ogniwami słonecznymi – badacze uzyskali w sumie sprawność 4 proc. wykorzystania energii z ogniw do produkcji etylenu. Dotąd wartość ta wahała się w okolicach 2 proc.


Sam etylen wykorzystuje się nie tylko do produkcji jednego z popularnych plastików, ale także substancji stosowanych m.in. w płynach zapobiegających zamarzaniu, środkach do dezynfekcji czy winylowych elewacjach budynków. Naukowcom z Chicago udało się także wyprodukować inne oparte na węglu, cenne dla przemysłu substancje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej