RAPORT

Pogarda

Głosowanie nad reparacjami. Tylko posłowie KO byli przeciwni uchwale

Reparacje. Jak głosowali Klaudia Jachira , Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska? (fot. PAP)
Reparacje. Jak głosowali Klaudia Jachira , Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska? (fot. PAP)

Najnowsze

Popularne

Sejm RP w przyjętej w środę uchwale wezwał Niemcy do wzięcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za skutki rozpętania II wojny światowej. Przeciw uchwale głosowało tylko czterech posłów (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej): Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska. Od głosu wstrzymało się piętnastu parlamentarzystów. Byli to przedstawiciele KO i Lewicy oraz wszyscy posłowie Polski 2050 i PPS.

Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Oto pięć argumentów obalających tę teorię

Niemcy i opozycja w Polsce przekonują, że naszemu państwu reparacje się nie należą. Powołują się przy tym na ustalenia z 1953 r. i rzekome...

zobacz więcej

Głosy „za” oddali wszyscy głosujący politycy PiS, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Kukiz'15 i Porozumienia.


„Przeciw” byli Klaudia Jachira z Platformy Obywatelskiej oraz Małgorzata Tracz, Tomasz Aniśko i Urszula Zielińska z Partii Zielonych.


Zobacz także ->  Wolta Tuska ws. reparacji od Niemiec. Zobacz, jak głosował i co mówił lider PO w 2004 r.

 

Od głosu wstrzymali się Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula i Anita Sowińska z Lewicy, a także Joanna Senyszyn, Andrzej Rozenek i Robert Kwiatkowski z PPS. 


W sprawie niemieckiej odpowiedzialności za wojnę nie głosowali również wszyscy politycy partii Szymona Hołowni: Joanna Mucha, Hanna Gill-Piątek, Tomasz Zimoch, Michał Gramatyka, Mirosław Suchoń, Paweł Zalewski i Paulina Hennig-Kloska.


Przyjęto poprawkę PSL


„Prorosyjska era Tuska”. Sprawdź raport portalu tvp.info

Na politykę składają się działania, wypowiedzi, gesty. Portal tvp.info przyjrzał się aktywności Donalda Tuska i jego najbliższych współpracowników,...

zobacz więcej

Projekty uchwały dotyczące reparacji wojennych od Niemiec zgłosiły kluby PiS, KO i PSL. Podczas posiedzenia komisji jako wiodący wybrano projekt przygotowany przez przedstawicieli partii rządzącej. W toku prac sejmowych zgłoszono szereg poprawek. W głosowaniu przyjęto poprawkę Władysława Teofila Bartoszewskiego (PSL-KP), by w uchwale słowo „reparacje” zastąpić słowem „zadośćuczynienia”.


Podczas prac w komisji do projektu dodano zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.


Zobacz także ->  Niemiecki „FAZ”: Trudno jest na chłodno odrzucić polskie żądania reparacji

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała, że finalnie przyjęto uchwałę w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej.


W uchwale Sejm RP „wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”.

Fake news dziennikarki TVN ws. katastrofy smoleńskiej. „Zmyślone słowa”

Stacja TVN znów wraca do tematu Smoleńska i przekonuje, że dokonała spektakularnych ustaleń. Sprawa jest komentowana w sieci. Internauci...

zobacz więcej

Państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń


„Agresja niemiecka, okupacja Polski przez Niemcy oraz systemowe ludobójstwo spowodowały ogrom krzywd, cierpień, a także strat materialnych i niematerialnych. Okrucieństwa okupacji niemieckiej w stosunku do ludzi przybierały najróżniejsze formy: zniewalania, pracy przymusowej, rabunku dzieci, okaleczania, gwałcenia i mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn — obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zacierano także ślady ludobójstwa i zbrodni wojennych” – głosi uchwała.


Podkreślono w niej, że Rzeczpospolita Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie i nigdy nie otrzymała też zadośćuczynienia za ogrom krzywd wyrządzonych polskim obywatelom.


Zobacz także -> „Nie tylko gest pojednania”. Bundestag zapowiada stworzenie polskiego miejsca pamięci


„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw — ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona” – czytamy w uchwale.


Podkreślono też, że „Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i zadośćuczynień za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich". 


Jak zaznaczono, „straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej