RAPORT

Pogarda

Fake news dziennikarki TVN ws. katastrofy smoleńskiej. „Zmyślone słowa”

W katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
W katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku zginęło 96 osób (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stacja TVN znów wraca do tematu Smoleńska i przekonuje, że dokonała spektakularnych ustaleń. Sprawa jest komentowana w sieci. Internauci przypominają wcześniejsze doniesienia TVN w tej sprawie. Dziennikarze stacji informowali już m.in. o szokujących słowach, jakie na kilkadziesiąt sekund przed katastrofą miał wypowiedzieć pilot tupolewa kpt. Arkadiusz Protasiuk: „Jeżeli nie wyląduję/wylądujemy, to mnie zabije/zabiją”. Dopiero po kilku miesiącach okazało się, że wypowiedź była zmyślona.

„Prorosyjska era Tuska”. Sprawdź raport portalu tvp.info

Na politykę składają się działania, wypowiedzi, gesty. Portal tvp.info przyjrzał się aktywności Donalda Tuska i jego najbliższych współpracowników,...

zobacz więcej

TVN wyemitował reportaż przywołujący ekspertyzy, jakie w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku powstały m.in. na zamówienie podkomisji smoleńskiej. Według stacji, Antonii Macierewicz zataił niewygodne dla niego fakty i mówiąc o możliwym zamachu próbował wprowadzić Polaków w błąd.


Internauci przypomnieli, jak po katastrofie reporterka TVN24 Joanna Komolka mówiła na antenie: „To są słowa, do których udało nam się dotrzeć, nieoficjalnie oczywiście. (…) To są słowa, które miał wypowiedzieć pilot, pierwszy pilot tupolewa na kilkanaście sekund przed uderzeniem w ziemię. Brzmią one tak – choć od razu zastrzeżenie, bo nie do końca są one odczytane – Jeżeli nie wyląduję/wylądujemy, to mnie zabije/zabiją. To są bardzo mocne słowa”.


Zobacz także ->  Premier o raporcie Macierewicza: Jesteśmy za tym, żeby opinia publiczna zapoznała się ze źródłami

 

Wymyślony cytat powtarzano widzom stacji wielokrotnie. W „Faktach” mówił o nim Kamil Durczok, w łączeniach na żywo reporterzy stacji, a Anita Werner pytała o komentarze w tej sprawie polityków niechętnych PiS-owi.


Wielokrotnie podnoszony wątek wpisywał się w rosyjską tezę, że prezydent RP mógł wywierać nacisk na załogę samolotu, by lądować w Smoleńsku, mimo złych warunków.


„Słowa, które ostatecznie okazały się całkowicie zmyślone” – możn aprzeczytac wśród komentarzy internautów.


Obaj jeździli bez prawa jazdy. Piotr Najsztub broni Piotra Kraśki

Piotr Kraśko zniknął z anteny po tym, jak portal tvp.info ujawnił, że prezenter TVN przez kilka lat nie płacił podatków. Teraz w jego obronie...

zobacz więcej

Macierewicz: wszystkie wyniki analiz zostały opublikowane w raporcie


– Wszystkie wyniki raportu NIAR (amerykańskiego instytutu badającego sprawę - PAP) zostały opublikowane. Państwo z TVN nie rozumieją, na czym polegał kontrakt, który został zawarty między komisją a NIAR-em – powiedział w reakcji na reportaż w „Czarno na białym” szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.


Zobacz także ->  Podkomisja Macierewicza pisze do Rosjan. Chodzi o szczątki tupolewa

 

– Kontrakt polegał na tym, że zostanie odtworzona cała trajektoria lotu samolotu według pani Anodiny (szefowej rosyjskiej komisji - PAP) i pana Millera (przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego badającej przyczyny katastrofy - PAP) - zostanie odtworzony i samolot uderzy w ziemię tak, jak zakładali pan Miller i pani Anodina i zostanie pokazane, jak rozbija się samolot po uderzeniu w ziemię, według tych założeń – przekonywał Macierewicz.


Dopytywany, czy wyniki przedstawione w raporcie zostały przez podkomisję zmanipulowane, Macierewicz odparł, że jest to kłamstwo.


Jak zapewniał, „wszystko zostało odtworzone dokładnie tak, jak zostało to umówione z NIAR”.


– Wszystkie zdjęcia i wszystkie wyniki zostały opublikowane – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej