RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wicepremier Gliński: Inaugurujemy ogólnopolską kampanię „Puste Ramy”

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (fot. tt/@kultura_gov_pl)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (fot. tt/@kultura_gov_pl)

Najnowsze

Popularne

Inaugurujemy ogólnopolską kampanię „Puste Ramy”, która ma na celu przypominać o dziełach sztuki i zabytkach zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego – powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Oto pięć argumentów obalających tę teorię

Niemcy i opozycja w Polsce przekonują, że naszemu państwu reparacje się nie należą. Powołują się przy tym na ustalenia z 1953 r. i rzekome...

zobacz więcej

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbywa się konferencja prasowa, podczas której minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprezentował kolejne wnioski restytucyjne oraz zainaugurował kampanię „Puste Ramy"”; w 12 miastach w całej Polsce zostaną umieszczone specjalne tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury.


– Ze wszystkich krajów w II wojnie światowej okupowanych, bądź walczących w II wojnie światowej, to właśnie Polska poniosła największe straty, także w dziedzinie kultury i sztuki. Już w trakcie wojny oceniano, że w samych zasobach muzealnych wyniosła ona ponad 50 proc. stanu przedwojennego – podkreślił Gliński. – Do dziś w wielu polskich muzeach znajdują się puste ramy – symbol polskich strat wojennych– wskazał.


– Inaugurujemy dziś właśnie ogólnopolski projekt „Puste ramy”, który ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. W 12 miastach w całej Polsce zostaną umieszczone specjalne tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury – poinformował szef MKiDN.


Nie można ocenić skali grabieży dokonanej przez Sowietów


Przypomniał, że „Niemcy od początku prowadzili planowy i systematyczny rabunek zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych”.


– Jednak nie tylko Niemcy zajmowali się rabunkiem polskich dóbr kultury. 17 września 1939 r. na ziemie polskie wkroczyła Armia Czerwona, a później, wraz z przesuwającym się frontem wschodnim do Polski weszły tzw. brygady trofiejne, jednostki złożone ze specjalistów różnych dziedzin kultury. Mówiąc precyzyjnie, ze złodziei, którzy zajmowali się rabowaniem dzieł sztuki – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej