RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Von der Leyen: Mamy nauczkę, trzeba było słuchać Polski [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Mamy nauczkę z tej wojny. Trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty o stanie Unii Europejskiej.

Dyplomata ostro o KE: Przestraszyli się gróźb Putina

Komisja Europejska cierpi na niemoc i niechęć do zdecydowanych działań – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Polityk po orędziu...

zobacz więcej

– Europejczycy wykazali się odwagą, by zrobić to co należało zrobić. Nasza Unia Europejska jako całość stanęła na wysokości zadania. Gdy tylko wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy, nasza reakcja była solidarna. Z tego możemy być dumni. (...) Jeśli wykażemy się niezbędną odwagą i solidarnością, Putin poniesie porażkę i Ukraina i Europa wygrają – powiedziała. 


Zapowiedziała też, że sankcje Zachodu nałożone na Rosję mają na nią realny wpływ i zostaną utrzymane. Zapewniła, że solidarność Unii Europejskiej z Ukrainą będzie „niezachwiana”. 

  

Szefowa KE: Rosyjski przemysł w strzępach


– Sektor finansowy Rosji jest podtrzymywany przy życiu – powiedziała dodając, że prawie tysiąc międzynarodowych firm opuściło ten kraj. 

  

– Rosyjskie wojsko zabiera chipy ze zmywarek i lodówek, aby naprawić swój sprzęt wojskowy, ponieważ zabrakło półprzewodników. Rosyjski przemysł jest w strzępach – wskazała.

Ukraińska kontrofensywa. Prezydent Biden zabrał głos

Ukraina poczyniła znaczne postępy, odpychając siły rosyjskie, ale nie można stwierdzić, czy wojna jest w punkcie zwrotnym – ocenił prezydent USA...

zobacz więcej

Zaznaczyła, że to nie jest czas, by blok złagodził swoje stanowisko względem Rosji. – To jest czas, abyśmy wykazali determinację – powiedziała. 


Szefowa KE wyjawiła też, że w środę udaje się do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Von der Leyen powiedziała, że będzie pracować, aby Ukraina uzyskała dostęp do jednolitego rynku UE. 

  

Gościem specjalnym szefowej KE podczas debaty jest żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. 

  

Co roku we wrześniu przewodnicząca KE przyjeżdża do PE, by omówić z eurodeputowanymi działania Komisji z ostatniego roku i plany na przyszłość. To spotkanie nosi nazwę Debaty o Stanie Unii Europejskiej. 

  

Po wystąpieniu przewodniczącej KE europosłowie analizują prace Komisji i rozliczają ją z jej działań. Jako wybrani w powszechnych wyborach przedstawiciele i przedstawicielki obywateli Unii posłowie upewniają się, że działania Komisji miały na celu rozwiązanie najważniejszych problemów obywateli Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej