RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Reparacje. Wycena dóbr kultury dużym wyzwaniem

Niemcy rabowali na potęgę (got. AN w Krakowie)
Niemcy rabowali na potęgę (got. AN w Krakowie)

Najnowsze

Popularne

Straty Polski spowodowane przez hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej w dziełach kultury i sztuki wyniosły 19 mld 310 mln zł. Ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę opisana w raporcie o polskich stratach wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Współautor raportu biegły sądowy dr Tomasz Luterek wskazuje, że wycena dóbr kultury jest niezwykle trudna, bo brakuje szczegółowego opisu wielu zniszczonych czy zrabowanych dzieł.

„Orlęta. Grodno '39” od piątku w kinach [WIDEO]

Film „Orlęta. Grodno '39” wchodzi do kin. Film koprodukcji TVP w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramatyczny obraz wojny z Sowietami, widziany...

zobacz więcej

Problemem jest także wycena dzieł o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Jako przykład podał obrazy Jana Matejki, które mają inną wartość w Polsce, a inaczej zostałyby wycenione w Portugalii czy we Francji.


Niszczenie polskich dóbr kultury było elementem zbrodniczego planu hitlerowskich Niemiec. Jego głównym założeniem było uczynienie z Polaków narodu parobków, pozbawionego własnej kultury i sztuki. Dlatego zdaniem doktora Luterka przy restytucji nie wchodzą w grę rozwiązania stosowane przez inne państwa – przekazania niemieckich dzieł sztuki.


Nazistowski plan


Ekspert zaznaczył, że wypełnienie polskich kolekcji dziełami niemieckich autorów doprowadziłoby do zrealizowania nazistowskiego planu pokazania tego, że w Polsce nie została stworzona żadna sztuka, a to co wartościowe pochodzi z Niemiec.


Z raportu wynika, że suma strat materialnych to 797 mld 398 zł. – Straty materialne obejmowały: budynki mieszkalne i niemieszkalne w miastach i wsiach, obiekty zabytkowe i sakralne, obiekty inżynierskie i mienie ruchome w transporcie kolejowym, drogowym i wodnym, energetykę, przemysł, rzemiosło, straty w rolnictwie i lasach, utracone korzyści z powodu zniszczenia i zaboru budynków, które mogły przynosić dochód, mienie ruchome związane z nieruchomościami, a także straty Wojska Polskiego – poinformował przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych imienia Jana Karskiego poseł Arkadiusz Mularczyk.

Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis

bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej