RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rasistowskie komentarze właściciela klubu NBA. Kara jest surowa

Robert Sarver został surowo ukarany (fot. Christian Petersen/Getty Images)
Robert Sarver został surowo ukarany (fot. Christian Petersen/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Właściciciel koszykarskich klubów Phoenix Suns (NBA) i Phoenix Mercury (WNBA) Robert Sarver został ukarany przez władze NBA rocznym zawieszeniem i grzywną w wysokości 10 mln dolarów po trwającym blisko rok dochodzeniu. Uznano, że był winny zachowań mizoginicznych i rasistowskich w miejscu pracy.

Strzelanina między kibicami w Argentynie, jedna osoba nie żyje

Przed meczem argentyńskiej drugiej ligi piłkarskiej pomiędzy zespołami San Martin Tucuman i CA Belgrano doszło do strzelaniny z udziałem kibiców...

zobacz więcej

Kara oznacza, że nie może przebywać w żadnych obiekcie klubowym (ani ośrodku treningowych) drużyn NBA i WNBA oraz reprezentować swoich klubów w różnych spotkaniach, w tym biznesowych, jako osoba publiczna i prywatna.


Dochodzenie wykazało, że Sarver co najmniej pięciokrotnie używał rasistowskich określeń w rozmowach, w których miał streszczać wypowiedzi innych osób. Wyrażać się miał także niewłaściwie o pracownicach klubów, dopuszczając się komentarzy o charakterze seksistowskim.


Niezależne śledztwo


Oświadczenia i postępowania opisane w niezależnym śledztwie są niepokojące i rozczarowujące” – napisano w oficjalnym oświadczeniu komisarza NBA Adam Silvera.


Śledztwo dotyczyło okresu 18 lat, gdyż w 2004 r. Sarver kupił większościowe udziały w Suns i Mercury. Władze NBA zleciły rozpoczęcie śledztwa po tym, jak jesienią 2021 r. na stronach ESPN ukazał się artykuł, w którym zarzucano Sarverowi zachowania rasistowskie i mizoginiczne. Dochodzeniem zostało objętych 320 osób – byłych i obecnych pracowników i pracownic klubu Suns oraz właściciel. Przeanalizowano także ponad 80 tys. dokumentów, także maili czy nagrań wideo.

W trakcie rocznej kary zawieszenia Sarver musi wziąć udział w specjalnym programie resocjalizacji i ukończyć szkolenie z dziedziny właściwego zachowania w miejscu pracy.


„W imieniu całej NBA przepraszam wszystkich dotkniętych niewłaściwym postępowaniem opisanym w raporcie śledczych. Musimy działać lepiej” – dodał Silver.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej