RAPORT

Pogarda

Budka: KO złoży własny projekt uchwały w sprawie reparacji

Borys Budka (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Borys Budka (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Klub Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć własny projekt uchwały, dotyczący reparacji za II wojnę światową; będzie on wskazywać, że reparacje należą się nam zarówno od Niemiec, jak i od Rosji – poinformował szef klubu KO Borys Budka.

„O Jezu!”. Kolejna wpadka Szczuki. Co wypsnęło się tym razem?

Kazimiera Szczuka nie ma najlepszej passy jako prowadząca rozmowy w RMF FM. Po ubiegłotygodniowym wywiadzie z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim,...

zobacz więcej

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu rozpatrywany może być złożony przez grupę posłów PiS projekt uchwały w sprawie reparacji wojennych. Projekt głosi, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Projekt złożony został w Sejmie 2 września i skierowano go do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych.


Szef klubu KO Borys Budka poinformował PAP we wtorek, że klub Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć swój projekt uchwały w sprawie reparacji.


Jeśli mówimy o rozliczeniu wojennych krzywd i szkód, musimy rozmawiać o tych, którzy doprowadzili do wybuchu II wojny światowej, czyli o faszystowskich Niemcach i komunistycznym Związku Sowieckim. De facto pakt Ribbentrop-Mołotow przesądził o tym, że Niemcy mogli zaatakować Polskę 1 września (1939 r.), do tego ataku 17 września dołączył Związek Sowiecki i podzielono Polskę – powiedział Budka.


Czytaj także: Sondaż. Coraz więcej Polaków chce reparacji wojennych od Niemiec

„Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie naprawiona”. Jest projekt uchwały

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do pierwszego czytania projekt uchwały w sprawie dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane...

zobacz więcej

– Dlatego będziemy chcieli, żeby w tej uchwale reparacyjnej również wymienić jako podmiot odpowiedzialny za drugą wojnę światową Rosję, ze wszystkimi tego konsekwencjami – dodał.


Borys Budka przyznał, że jeśli marszałek Sejmu nie zgodzi się na dołączenie projektu KO do porządku obrad izby, klub ten złoży analogicznie brzmiące ze swoją uchwałą poprawki do projektu uchwały klubu PiS. Decyzję o sposobie głosowania klub KO podejmie bezpośrednio przed głosowaniem całości uchwały.


Czytaj także: Dziennikarz „Gazety wyborczej”: Nie należą nam się reperacje wojenne. To idiotyzm


1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informowali przedstawiciele rządu w ciągu kilku tygodni ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej