RAPORT

Pogarda

Media: UE porzuca pomysł maksymalnej ceny na rosyjski gaz

Kto był za, a kto przeciw? (fot. Shutterstock/Kletr)
Kto był za, a kto przeciw? (fot. Shutterstock/Kletr)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska wycofuje się z propozycji ustalenia maksymalnej ceny na rosyjski gaz, ale forsuje wprowadzenie podatków od „nadwyżki” zysków firm energetycznych – poinformował brytyjski dziennik „The Guardian” powołując się na projekt rozporządzenia.

Hiszpanie zacisnęli pasa. Rekordowe oszczędności w zużyciu gazu

W sierpniu 2022 r. hiszpańskie gospodarstwa domowe oraz firmy zanotowały rekordowe oszczędności w zużyciu gazu ziemnego. W porównaniu do...

zobacz więcej

Dziennik dotarł do projektu rozporządzenia w sprawie działań awaryjnych dot. sytuacji kryzysowych w dziedzinie energetyki. Dokument nie zawiera limitów cenowych na rosyjski i importowany gaz.  

 

Według gazety UE ma nałożyć nadzwyczajne podatki na wysokie zyski firm produkujących paliwa kopalne, z oddzielnym limitem na przychody niskoemisyjnych producentów energii elektrycznej. 

  

Plan UE radzenia sobie z gwałtownymi cenami energii elektrycznej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma ogłosić w środę. 

 

Choć ostateczna treść rozporządzenia może jeszcze ulec zmianie, pokazuje on wątpliwości Komisji Europejskiej co do wystarczającego poparcia wśród państw członkowskich UE dla wprowadzenia ograniczeń na rosyjski gaz w odpowiedzi na szantaż energetyczny Kremla. 

Państwa członkowskie UE, które importują duże ilości gazu z Rosji, w tym Węgry, Słowacja i Austria, opowiedziały się przeciwko limitowaniu rosyjskiego gazu. 

 

 Około 12 państw UE, w tym Polska i Francja, zaproponowało wprowadzenie limitu cenowego na cały importowany gaz, co uważają za sposób na ograniczenie gwałtownie rosnących cen.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej