RAPORT

Pogarda

Rosyjski jeniec ujawnia. „Szkolili nas tylko tydzień”

Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego Iziuma (fot. PAP/Alena Solomonova)
Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach wyzwolonego Iziuma (fot. PAP/Alena Solomonova)

Najnowsze

Popularne

Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk. Wielu żołnierzy Władimira Putina trafiło w ostatnich dniach do niewoli. Ich relacje są szokujące. W jednym z najnowszych nagrań młody mężczyzna przyznaje, że jest marynarzem Floty Bałtyckiej, a do czołgu wsadzono go po kilkudniowym przeszkoleniu.

Prestiżowa „Chicago Tribune” ze specjalnym dodatkiem o historii Polski. „Każdy tekst jest szeroko komentowany”

„W czasie agresji na Ukrainę, pamięć o II wojnie światowej jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej i należy ją pielęgnować, by nie...

zobacz więcej

„Kolejny przykład desperacji rosyjskiej armii” – piszą internauci, rozpowszechniając nagranie rozmowy z jeńcem. 


Jak zdradza Rosjanin, zanim został przydzielony do załogi czołgu i wysłany na Ukrainę, zrealizowano mu krótkie szkolenie.


Zobacz także:  Pomoc Ukrainie to „antyrosyjska krucjata” i „narażanie Europy”. Jak Tusk bronił swojej polityki w 2014 r.

 

Pojmany żołnierz opowiada, że nie przybył na Ukrainę, by walczyć o swoje ideały, ale z przymusu. Jak twierdzi, został pojmany w trakcie przegrupowania sił. Nie wie, gdzie są jego towarzysze i jaki był dokładny cel ostatniej operacji.


Jestem z Kazania – mówi. – Tatar? Co ty tu, do cholery, robisz? – pyta zaskoczony Ukrainiec.


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych oświadczył, że wojska ukraińskie od początku miesiąca odzyskały 6 tys. km kwadratowych terytorium zajmowanego przez Rosję.

Liz Truss rozmawiała z Mateuszem Morawieckim

„Nowa brytyjska premier rozmawiała z polskim szefem rządu” – poinformowało Downing Street. „Premier Mateusz Morawiecki przekazał swe kondolencje w...

zobacz więcej

W ostatnich dniach ukraińskie wojsko odnosi duże sukcesy, zwłaszcza w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie.


Zobacz także:  Koniec Putina? Został wezwany do ustąpienia z urzędu

 

Eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) podkreślają, że szybka ukraińska kampania została dobrze zaplanowana i umiejętnie przeprowadzona.


– Szybkie natarcie sił ukraińskich w obwodzie charkowskim i odbicie z rąk Rosjan szeregu miejscowości na tym terenie odcięło wojska rosyjskie w Ukrainie od ważnych szlaków zaopatrzenia – podkreślił ukraiński ekspert wojskowy Pawło Łakijczuk.


– Z tego co wiem, polskie czołgi uczestniczą aktywnie w działaniach bojowych, ale nie potrafię powiedzieć, na jakim odcinku – dodał.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej