RAPORT

Pogarda

Powyborcza gra nerwów w Szwecji. Na ogłoszenie zwycięzcy trzeba poczekać

Frekwencja w wyborach wyniosła 80 proc. (fot. PAP/EPA/JOHAN NILSSON)
Frekwencja w wyborach wyniosła 80 proc. (fot. PAP/EPA/JOHAN NILSSON)

Najnowsze

Popularne

Po przeliczeniu większości oddanych wczoraj głosów nadal nie jest jasne, kto wygrał wybory parlamentarne w Szwecji. Na wstępne wyniki wyborów, które odbyły się w niedzielę, trzeba będzie czekać co najmniej do środy.

„Posłańcy pokoju i jedności”. Franciszek leci do Kazachstanu

Pod hasłem „Posłańcy pokoju i jedności” papież Franciszek będzie od 13 do 15 września pielgrzymował do Kazachstanu. Będzie to jego 38. podróż...

zobacz więcej

Powyborcza radość rządzącej Szwecją lewicowej koalicji okazała się na razie przedwczesna. Sondaże po zamknięciu lokali wyborczych dawały premier Magdalenie Andersson i jej sojusznikom 0,6 punktów przewagi nad prawicową koalicją pod wodzą uważanych za skrajną prawicę Szwedzkich Demokratów. Gdy jednak przeliczono 94 procent głosów, to właśnie prawica wyszła na prowadzenie.


Prawica ma obecnie zaledwie jedno miejsce w parlamencie więcej niż potrzeba do większości. Dlatego politycy wstrzymali się z gratulacjami i czekają na ostateczne wyniki, a te spodziewane są w środę.


Czytaj także: Polacy angażują się w szwedzką demokrację. Kilkudziesięciu kandydatów w niedzielnych wyborach

Prace w stowarzyszeniu pomocy dzieciom. Skandaliczny wyrok na pedofila

Chorwacki sąd skazał na prace społeczne pedofila, który wykorzystywał seksualnie 10-latkę. Gdzie mężczyzna wykonywał karę? W stowarzyszeniu pomocy...

zobacz więcej

Szwedzi szli do wyborów w ważnym dla kraju momencie. – To są niepewne czasy. Od sześciu miesięcy Rosja prowadzi brutalną agresję na Ukrainie, a działania Putina są wymierzone we wszystkich Europejczyków – mówiła w czasie wyborczego wieczoru szwedzka premier Magdalena Andersson. Szwecja ma w związku z tym wkrótce wstąpić do NATO.


Frekwencja we wczorajszych wyborach wyniosła 80 procent. Oznacza to, że proporcjonalnie w Szwecji do urn poszło znacznie więcej mieszkańców niż w wielu innych krajach Europy. 


Według Urzędu Wyborczego wstępny wynik wyborów podany zostanie w środę lub w czwartek, gdy doliczone zostaną głosy oddane korespondencyjnie za granicą (stanowią ok. 2 proc. z 7,7 mln uprawnionych).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej