RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Min. Moskwa zapowiada zablokowanie podwyżek energii

Anna Moskwa (fot. PAP/EPA)
Anna Moskwa (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidulanych, aby móc zablokować podwyżki na prąd – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas swojej wizyty w Opocznie odnosząc się do cen prądu przypomniała, że gospodarstwa domowe rozliczane są na podstawie taryfy „G”.

Polskie Elektrownie: 60 proc. to koszty produkcji związane z CO2, a nie część rachunku dla odbiorców

60 proc. kosztów produkcji energii elektrycznej to opłaty związane z polityką klimatyczną UE. Ale to nie oznacza, że stanowią one 60 proc....

zobacz więcej

Minister zapewniała, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. – Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak, żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidulanych i wrażliwych odbiorców – przekonywała. Anna Moskwa poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad „poziomem zamrożenia taryfy dla tzw. kuchenkowiczów” po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku.


Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, iż w tej kwestii „mamy bardzo związane ręce”, co wynika z przyznawania pomocy publicznej. – Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym, tak żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły – przekazała.


Dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. – Tak, żeby nie było restrykcyjnych zasad, i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać – z tym kłopotu nie mamy. Potrzeba jest tylko, żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE – powiedziała minister.


Anna Moskwa mówiąc o problemach firm energochłonnych przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej