RAPORT

Pogarda

„Posłańcy pokoju i jedności”. Franciszek leci do Kazachstanu

Najnowsze

Popularne

Pod hasłem „Posłańcy pokoju i jedności” papież Franciszek będzie od 13 do 15 września pielgrzymował do Kazachstanu. Będzie to jego 38. podróż zagraniczna i ograniczy się tylko do stolicy kraju – Nur-Sułtanu. Papież weźmie udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii. Spotka się też z miejscowymi katolikami.

Papież poleci do Kazachstanu. „To będzie okazja braterskiej rozmowy o wspólnym pragnieniu pokoju”

Papież poprosił o modlitwy za powodzenie swojej rozpoczynającej się we wtorek trzydniowej podróży do Kazachstanu, gdzie weźmie udział w kongresie...

zobacz więcej

13 września papież przyleci do stolicy Kazachstanu i złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi kraju Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi oraz wygłosi przemówienie na spotkaniu z władzami i korpusem dyplomatycznym. W środę spotka się z przywódcami religijnymi i przemówi do nich na otwarciu Kongresu Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii.


Następnie odbędzie też kilka spotkań prywatnych z przywódcami religijnymi. Tego samego dnia, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawi mszę św. w intencji kazachskich katolików.

 

15 września biskup Rzymu spotka się z jezuitami posługującymi w Kazachstanie oraz przemówi do biskupów, księży, osób zakonnych, duszpasterzy i seminarzystów podczas spotkania w stołecznej katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Poświęci tam m. in. ikonę tryptyk, przedstawiający Matkę Bożą o twarzy Kazaszki z Dzieciątkiem podobnym do Matki. Jest to ikona Matki Wielkiego Stepu, przeznaczona dla sanktuarium narodowego w Oziornoje, gdzie jest czczona jako Królowa Pokoju.

 

Później Franciszek wygłosi przemówienie na zakończenie kongresu, podczas którego zostanie odczytana deklaracja końcowa wydarzenia. W czwartek po południu odleci do Rzymu.

 

Czytaj także: Franciszek rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Papież Franciszek odwiedzi Kazachstan

Papież Franciszek potwierdził zamiar złożenia wizyty w Kazachstanie – poinformował urząd prezydenta tego kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa po ich...

zobacz więcej

Na spotkanie z papieżem wybierają się katolicy z Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i innych sąsiednich krajów. Przybędzie delegacja episkopatu białoruskiego z jego przewodniczącym bp. Olegiem Butkiewiczem i liczna grupa pielgrzymów z Rosji.

 

Kongres religii w Kazachstanie

 

W Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii wezmą udział reprezentanci islamu, chrześcijaństwa, judaizmu, szintoizmu, buddyzmu, zoroastryzmu, hinduizmu i innych religii. Do Nur-Sułtanu przyjadą duchowni i czołowe osobistości wyznające daną religię i mające wpływ na swoje społeczności.


Oczekuje się przybycia m.in. prawosławnego patriarchy jerozolimskiego Teofila III i wielkiego imama Ahmeda el-Tayeba z Kairu. Kongres obradować będzie pod hasłem: „Rola zwierzchników światowych i tradycyjnych religii w duchowym i społecznym rozwoju ludzkości w okresie popandemicznym”.

 

Pomysłodawcą kongresów był długoletni (1990-2019) prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych jego edycjach. Inicjatywa prezydenta stanowiła odpowiedź na apel św. Jana Pawła II do szefów państw po modlitewnym spotkaniu religii w Asyżu w 2002 r., aby organizować kongresy religii na rzecz pokoju.

 

Papież nie spotka się z Cyrylem

 

Nieoficjalnym punktem programu miała być rozmowa w czasie kongresu Franciszka z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, ale odwołał on swój udział. Patriarchat wyjaśnił, że spotkanie papieża z patriarchą nie może się odbywać na marginesie innego wydarzenia i wymagałoby wielu przygotowań.

Papież Franciszek spotka się z patriarchą Cyrylem

Jednym z gości VII Kongresu Przywódców Światowych Religii Tradycyjnych w Kazachstanie będzie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl – podaje...

zobacz więcej

Wśród mieszkańców Kazachstanu przeważają muzułmanie. Większość chrześcijan stanowią prawosławni, głównie Rosjanie.


Kraj ten jest częścią „terytorium kanonicznego” Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. To oznacza, że tylko on uważa się za uprawnionego do prowadzenia pracy misyjnej i ewangelizacji na tym obszarze.


Po upadku komunizmu przez długi czas duchowieństwo kształciło się w Rosji. Dopiero od 2016 r. istnieje seminarium w Ałmaty.


Dla kazachskiego prawosławia jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala Kościołowi, nawet jeśli należy do Patriarchatu Moskiewskiego, rozwijać własną tożsamość.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej