RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zbyt niskie i zbyt wysokie temperatury powodują wzrost hejtu w internecie

Odsetek hejterskich tweetów wzrasta, gdy temperatura wykracza komfortowy zakres (fot. shutterstock/Kostenko Maxim)
Odsetek hejterskich tweetów wzrasta, gdy temperatura wykracza komfortowy zakres (fot. shutterstock/Kostenko Maxim)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) przeanalizowali przy użyciu sztucznej inteligencji miliardy tweetów opublikowanych w USA. Stwierdzili, że kiedy temperatura spada poniżej 12 stopni Celsjusza lub wzrasta powyżej 21, rośnie ilość nienawistnych komentarzy w sieci. I to niezależnie od strefy klimatycznej, grupy dochodowej i przekonań użytkowników, podaje serwis Medical Xpress.

Przepłynął ponad 60 km w dyni. Ustanowił nowy rekord Guinnessa [WIDEO]

Duane Hansen z Nebraski znalazł niecodzienny sposób na uświetnienie swoich 60. urodzin. W ogromnej, wydrążonej dyni przepłynął 61 km w dół rzeki...

zobacz więcej

Od lat wiele się mówi o wpływie zmian klimatu na środowisko naturalne, zdrowie ludzi czy gospodarkę. Jak się jednak okazuje, mają one też wpływ na relacje społeczne. Odkryli to naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK), którzy przeanalizowali ponad 4 mld wpisów na Twitterze opublikowanych w USA w latach 2014-20. 

 

„Za pomocą naszego algorytmu AI w ponad 4 mld tweetów użytkowników z USA wykryliśmy tweety nacechowane nienawiścią i zostawiliśmy je z danymi pogodowymi. W ten sposób odkryliśmy, że zarówno bezwzględna liczba, jak i odsetek hejterskich tweetów wzrasta, gdy temperatura wykracza komfortowy zakres 12–21 st. Słowem, ludzie mają tendencję do bardziej agresywnych zachowań w sieci, gdy na zewnątrz jest za zimno lub za gorąco” – powiedziała Annika Stechemesser z PIK, jedna z autorek badania, które ma zostać opublikowane w „The Lancet Planetary Health”. 

 

Jak w tym zestawie tweetów z lat autorzy badania zidentyfikowali te z mową nienawiści? Zrobili to za pomocą technologii uczenia maszynowego, kierując się przy tym oficjalną definicją ONZ. Mówi ona, że mowa nienawiści to przypadki użycia dyskryminującego języka w odniesieniu do osoby lub grupy ze względu na religię, pochodzenie etniczne, narodowość, rasę, kolor skóry, pochodzenie, płeć lub inny czynnik tożsamości.

Nagranie z wraku Titanica. Uwieczniono coś, czego nikt nie widział od zatonięcia [WIDEO]

15-tonowa kotwica, brązowe kabestany i kocioł parowy, który pierwszy opadł na dno, kiedy Titanic złamał się na pół – na udostępnionym przez...

zobacz więcej

Algorytm AI znalazł około 75 milionów takich tweetów. Następnie badacze przeanalizowali, jak zmieniała się ich liczba w zależności od wahań temperatury powietrza. „Zauważyliśmy, że kiedy temperatura nie mieści się w komfortowym zakresie 12–21°C, ilość hejtu w wzrasta – do 12 proc. w niższych temperaturach i do 22 proc. w wyższych. 

 

Odkrycie to zwraca uwagę, że możliwości przystosowania się człowieka do ekstremalnych temperatur są ograniczone. Wskazuje też, że zmiany klimatyczne mogą prowadzić do konfliktu w sferze cyfrowej, co może mieć fatalne konsekwencje zarówno dla spójności społecznej, jak i zdrowia psychicznego ludności. „Bycie obiektem mowy nienawiści w Internecie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Literatura psychologiczna potwierdza, że hejt internetowy może pogorszyć stan zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi i grup zmarginalizowanych” – przypomina Annika Stechemesser 

 

Zakres komfortu termicznego różni się nieco w zależności od strefy klimatycznej, ale najmniej nacechowanych nienawiścią tweetów zaobserwowano w okresach, gdy temperatura powietrza wynosiła od 15 do 18°C. Natomiast gdy temperatura wzrastała powyżej 30°C, widać było gwałtowny wzrost ilości hejtu w Internecie – i niezależnie od strefy klimatycznej oraz różnic społeczno–ekonomicznych, takich jak dochody, przekonania religijne czy preferencje polityczne. 

8-latka nawiązała łączność ze stacją kosmiczną. Porozmawiała z dowódcą

Witam na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – powiedział Kjell Lingren, dowódca lotu SpaceX Crew-4, gdy usłyszał w słuchawkach niespodziewane...

zobacz więcej

 „Nawet w zamożnych regionach Stanach Zjednoczonych, gdzie ludzie mogą sobie pozwolić na klimatyzację i inne sposoby łagodzenia gorąca, w wyjątkowo upalne dni obserwujemy wzrost mowy nienawiści. To oznacza, że istnieją granice przystosowania się do ekstremalnych temperatur i są one niższe niż te, które wyznaczają nasze możliwości fizjologiczne” – stwierdził Anders Levermann, szef Complexity Science w PIK i współautor badania. 

 

Konsekwencje agresywnego zachowania w internecie mogą być poważne – od pogorszenia kondycji psychicznej po wzrost liczby przestępstw na tle nienawiści.


„Od wieków naukowcy zadają sobie pytanie, jak warunki klimatyczne wpływają na ludzkie zachowanie i stabilność społeczną. Teraz, wraz z postępującą zmianą klimatu, jest to kwestia ważniejsza niż kiedykolwiek. Nasze wyniki wskazują, że mowa nienawiści w internecie to nowy kanał wpływu, za pośrednictwem którego zmiany klimatu mogą rzutować na spójność społeczną i zdrowie psychiczne ludzi” – podsumowała Leonie Wenz, liderka grupy roboczej w PIK, która kierowała badaniami.

 

Odkrycie naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu to kolejny dowód na to, że warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by powstrzymać zmiany klimatu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej