RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Masz tę grupę krwi? Uważaj, grozi ci wczesny udar mózgu

 Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby z krwią grupy A (fot. Shutterstock/angellodeco)
Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby z krwią grupy A (fot. Shutterstock/angellodeco)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy wciąż starają się dowiedzieć, jaki wpływ na wystąpienie różnych chorób mają nasze geny. Najnowsza metaanaliza wykazała, że na ryzyko wystąpienia udaru mózgu przed 60. rokiem życia ma wpływ grupa krwi. Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby z krwią grupy A, najmniejsze zaś u tych z grupą 0.

Nie wysypiasz się? Narażasz się na te choroby

Aż dziewięć na 10 osób nie wysypia się wystarczająco w nocy, co znacznie zwiększa ryzyko choroby serca i udaru mózgu – wynika z francuskiego...

zobacz więcej

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Katedry Medycyny Uniwersytetu Maryland w USA. Postanowili oni sprawdzić, jaki związek z udarem niedokrwiennym, czyli stanem spowodowanym zablokowaniem przepływu krwi do mózgu, mają cechy genetyczne, w tym grupa krwi.


W tym celu przeanalizowali dane z 48 badań genetycznych dotyczących udarów niedokrwiennych u osób w wieku od 18 do 59 lat. W sumie badania objęły około 17 tys. pacjentów po udarze i prawie 600 tys. zdrowych osób z grupy kontrolnej, które nigdy nie doświadczyły udaru.

 

„W przypadku udaru mózgu od dawna wiemy, że istnieje duży komponent środowiskowy, ale jest też jakiś czynnik genetyczny. Interesowało nas zidentyfikowanie tychgenetycznych uwarunkowań” – powiedział w rozmowie z Euronews Next współautor badania, prof. Braxton Mitchell.

 

„Grupa krwi A zwiększa ryzyko udaru”


Analiza profili genetycznych ludzi, którzy doświadczyli udaru przed sześćdziesiątką, i tych, którzy nie mieli takich problemów, skierowała uwagę badaczy na fragment chromosomu, który zawiera gen określający grupę krwi. U ludzi występują cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0, i określają ją geny odziedziczone po rodzicach.


Najczęstsza jest grupa 0 – mają aż 46 proc ludzkości. Naukowcy zauważyli, że osoby, które przeszły udar we wczesnym wieku, najczęściej miały grupę krwi A, a najrzadziej grupę 0.

Naukowcy poszli na rekord. „Jedna miliardowa stopnia powyżej zera absolutnego”

Trzy miliardy razy chłodniejsze niż przestrzeń międzygwiezdna są atomy wykorzystywane przez japońsko-amerykański zespół naukowy do badań nad...

zobacz więcej

„Grupa krwi A zwiększa ryzyko udaru przed sześćdziesiątką o około 16 proc., ale już tylko o około 5 proc. w późniejszym wieku. Jeśli masz grupę krwi 0, prawdopodobieństwo wystąpienia udaru we wczesnym wieku jest o 12 proc. mniejsze, w porównaniu z zaledwie o 4 proc. mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru w późniejszym okresie” – stwierdził prof. Mitchell.


Autorzy badania podkreślają jednak, że osoby z grupą krwi A powinny się szczególnie obawiać wczesnego wystąpienia udaru i robić dodatkowe badania przesiewowe lub kontrolne. Związek pomiędzy grupą krwi a ryzykiem udaru jest bowiem zauważalny, ale bardzo mały.

 

„Z klinicznego punktu widzenia nie ma powodu się martwić, że grupa krwi naraża nas na wyższe ryzyko udaru. Istnieją czynniki wiele istotniejsze, na przykład nadciśnienie tętnicze i palenie. Skupiłbym się raczej na tych czynnikach ryzyka, które możemy kontrolować, takich jak nawyki nikotynowe, ciśnienie krwi, spożywanie alkoholu czy ilość ruchu. Tym bardziej że zwiększają ryzyko nie tylko udaru, ale też chorób serca, nowotworów i innych” – radzi prof. Mitchell. 

 

Nie jest jasne, w jaki sposób grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem udaru, ale naukowcy przypuszczają, że może to mieć coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi. Są badania, które sugerują, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach – tzw. zakrzepicy żył głębokich.


„Większa skłonność do powstawania zakrzepów związana z posiadaniem grupy krwi A prawdopodobnie stwarza większe ryzyko chorób związanych z krzepnięciem, a udar to jedna z nich” – mówi prof. Mitchell, ale jednocześnie podkreśla, że nie wiemy jeszcze dokładnie, jaki mechanizm biologiczny za tym stoi. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej