RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wiceszef MSZ: Można zakładać, że Pytel nadal ma kontakty z FSB [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Można zakładać, że generał Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, nadal ma kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, komentując wywiad z Pytlem w „Gazecie Wyborczej”.

Kuriozalne tezy gen. Pytla. Upomina go nawet publicystka oko.press

Były szef wojskowego kontrwywiadu Piotr Pytel oskarża rząd PiS o działania... w interesie Władimira Putina. Generał w wywiadzie dla „Gazety...

zobacz więcej

W „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego generałem Piotrem Pytlem. 

 

W pełnym oskarżeń wywodzie wojskowy, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji objętych klauzulą tajności, oskarża rząd Prawa i Sprawiedliwości o powiązania z Rosją, a nawet twierdzi, że ten działa w interesie Moskwy. 

 

Pytel: Morawiecki może być agentem


„Rosja już tu jest” – powiedział Pytel próbując uderzyć w polski kontrwywiad. „Wszystko, co się stało w Polsce po 2015 r., wpisuje się w rosyjskie interesy na tym obszarze. A nasze służby pozostawiły polskie państwo w obliczu zagrożenia ze strony Rosji nagie i pozbawione ochrony” – rzuca oskarżenia rozmówca „Wyborczej”. 

 

Pytel mówi, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest pod wpływem rosyjskiej agentury. Stwierdził nawet, że rosyjskim agentem „może być nawet”... sam premier Morawiecki. Swoich wywodów Pytel nie poparł jednak dowodami.





„Gazeta Polska”: Ujawniamy rosyjskie kontakty byłych szefów SKW

Kontakty z rosyjskim rezydentem, działanie na rzecz obcego wywiadu, fałszowanie danych przedstawiciela FSB, by ten mógł przebywać w strefach...

zobacz więcej

Jabłoński o wywodzie Pytla


O wywiadzie z Pytlem mówił w TVP Info wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. Dyplomata stwierdził, że to nie był wywiad, a raczej „strumień świadomości Pytla”.


– Jednym z celów tego tekstu w „GW” jest doprowadzenie do tego, że ludzie, którzy nie śledzą sytuacji, myśleli, że tu rzeczywiście ujawniona została przerażająca prawda: że ten rząd jest prorosyjski – mówił. 

 

Jak wskazywał, „oczywiście te zarzuty są kompletnie oderwane od rzeczywistości, bo ten sam „prorosyjski” rząd przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy, który służy zabijaniu wrogów, czyli Rosjan”. 

W ocenie dyplomaty wywód Pytla miał na celu podważanie pozycji międzynarodowej Polski.


– Jeżeli pan Pytel miał w przeszłości kontakty z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji, rosyjskimi służbami specjalnymi, należy zakładać, że te kontakty nadal może mieć, nadal może realizować te interesy. Trzeba mieć świadomość tego, że Rosjanie działają przez swoich agentów wpływu, starają się oddziaływać na opinię publiczną – mówił.

Zaznaczał, że nie mówi, że tak faktycznie jest, ale skoro „miał kontakty z rosyjskimi służbami i sam to przyznaje, to dlaczego zakładać, że tych kontaktów nie miałby mieć teraz”?

 

Jednocześnie Jabłoński podkreślał, że gdyby nie zaangażowanie Polski, „gdyby nie sprzęt przekazywany Ukrainie, to Ukraina byłaby w dużo gorszej pozycji”. – Mogłaby być taka sytuacja, że Ukraina bez polskiego sprzętu i innych sojuszników byłaby do tej pory pokonana, bo służy do tego, żeby wroga zabijać – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej