RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Wróg w panice”. Zełenski o wyzwoleniu setek miejscowości [WIDEO]

Ukraińcy odbijają kolejne miejscowości. Są witani z entuzjazmem (fot. twitter.com/UkrArmyBlog)
Ukraińcy odbijają kolejne miejscowości. Są witani z entuzjazmem (fot. twitter.com/UkrArmyBlog)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że ukraińskie wojska wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji Izium, miasto o strategicznym znaczeniu na wschodzie kraju. To część szerokiej kontrofensywy. W sieci pojawiły się dziesiątki filmów pokazujących, jak mieszkańcy wyzwolonych terenów witają ukraińskich żołnierzy. Sytuacja w kraju wciąż jest jednak bardzo trudna. W obwodzie lwowskim oficjalnie mieszka wciąż 250 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych.

Rosjanie uciekają w popłochu. Zostawiają sprzęt wart miliony dolarów [WIDEO]

Podczas wycofywania się z obwodu charkowskiego rosyjscy żołnierze podarowali Siłom Zbrojnym Ukrainy sprzęt o wartości 130 mln dolarów, można nim...

zobacz więcej

W wystąpieniu do narodu w 200. dzień rosyjskiej agresji Wołodymyr Zełenski dziękował ukraińskim żołnierzom i wszystkim zaangażowanym w walkę z rosyjskim najeźdźcą.


– Dzisiaj wasze działania na północy, południu i wschodzie Ukrainy są widziane i podziwiane przez wszystkich. Świat jest wami zachwycony, wróg panikuje. Ukraina jest z was dumna, wierzy w was, modli się za was, czeka na was – powiedział prezydent Ukrainy.


Zobacz także:  Koniec Putina? Został wezwany do ustąpienia z urzędu

 

Droga do zwycięstwa jest trudna – powiedział prezydent – ale jesteśmy pewni: „Wy to zrobicie, dojdziecie do naszej granicy, na wszystkie jej odcinki. Zobaczycie nasze rubieże i plecy wroga. Zobaczycie szczęśliwe oczy rodaków i pięty okupantów”.


Zełenski podkreślił, że dla Ukraińców ich armia jest zdecydowanie pierwszą armią na świecie.


Kadyrow chce rozmowy z Putinem i rosyjskimi wojskowymi. „Muszą się z tego wytłumaczyć”

W efekcie ukraińskiej kontrofensywy wyzwolonych zostało wiele miast i wsi w obwodach charkowskich czy ługańskim. Oburzenia z tego powodu nie kryje...

zobacz więcej

Zełenski dziękowało wszystkim, którzy przez 200 dni wojny przyczynili się do zniszczenia w sumie ponad 2000 czołgów wroga, 4500 pojazdów opancerzonych, ponad 1000 systemów artyleryjskich, 250 samolotów, 200 helikopterów i prawie 1000 dronów, 15 okrętów i łodzi. 


– Dziękuję wszystkim, którzy wyzwolili setki naszych miast i wsi, wszystkim, którzy złamali plany wroga, a sami się nie złamali – podkreślał.


Zobacz także:  Ukraina wyśle do Polski 100 tys. ton węgla we wrześniu

 

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że Rosjanie wycofują się zarówno w okolicach Charkowa, jak i Chersonia.


Okupanci mają gorączkowo uciekać wraz z łupami.


Sukces Ukraińców w obwodzie chersońskim. Zniszczyli ważny most

Nie tylko obwód charkowski, ale także położony na południu obwód chersoński. Ukraińska armia sukcesywnie wyzwala kolejne miejscowości spod...

zobacz więcej

Na wielu odcinkach Rosjanie wciąż atakują. Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału rakietą obiektu infrastruktury technicznej w Charkowie. 


„W regionie jest jeden ranny” – poinformowało w niedzielę pogotowie ratunkowe obwodu charkowskiego.


Zobacz także:  Rosjanie są w szoku po utracie kolejnych okupowanych terenów

 

Z kolei Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy przekazało, że w niedzielę Rosjanie wystrzelili nad terytorium Ukrainy 12 pocisków manewrujących, z których dziewięć zestrzeliły jednostki obrony przeciwlotniczej.


„W obwodzie lwowskim oficjalnie mieszka teraz 250 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych” – napisał w poniedziałek w Telegramie szef lwowskiej administracji Maksim Kozicki.


Kozicki przypomniał, że w szczytowym okresie przesiedleń w obwodzie lwowskim mieszkało ponad 630 tys. przymusowych przesiedleńców. Większość z nich pochodzi z obwodów donieckiego, charkowskiego, ługańskiego i dniepropietrowskiego.


„W ciągu tych 200 dni mamy też wiadomości, które są szczególnie pełne radości i nadziei: w obwodzie lwowskim zawarło związek małżeński około 8 200 par, w tym 150 żołnierzy, którzy brali ślub zdalnie. W naszym obwodzie od początku wojny urodziło się prawie 9 tys. dzieci. Ponad 1 400 z nich urodziły matki, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów” – poinformował szef obwodowej administracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej