RAPORT

Pogarda

Realizm Kaczyńskiego, energia Morawieckiego, broń Błaszczaka

Jarosław Kaczyński (L), Mateusz Morawiecki (P) (fot. PAP/Darek Delmanowicz/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Jarosław Kaczyński (L), Mateusz Morawiecki (P) (fot. PAP/Darek Delmanowicz/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Miniony tydzień przyniósł kolejne dyskusje o reparacjach i ogromne zamówienia dla polskiej armii. Prezydent Andrzej Duda brał udział w wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem. Z kolei premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Kamalą Harris i spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełeńskim.

Prezydent: Na Jasnej Górze dziękujemy za rok dobrych plonów

Jesteśmy na Jasnej Górze, żeby dziękować za ten rok dobrych plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Niedziela. Bliższa ciału koszula


Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w odbywających się na Jasnej Górze uroczystościach Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników. – Jesteśmy tutaj, żeby dziękować, że ten rok - mimo że tak trudny w polityce, a także w gospodarce światowej, światowej gospodarce żywnościowej - w Polsce jest rokiem dobrych plonów, jest rokiem, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników – powiedział prezydent Andrzej Duda w Częstochowie.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się tego dnia z mieszkańcami Mielca. – Opozycja ogłosiła się opozycją totalną i stosuje metody, które już wykraczają poza normalną praktykę demokracji. Na różnych poziomach te wymogi są przekraczane, ale razem tworzą to bardzo niedobrą atmosferę – mówił Jarosław Kaczyński. Lider Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że gdyby dzisiaj przy władzy była ekipa Donalda Tuska, to „mielibyśmy podobną politykę do tej z lat 2010–2013, tzn. straty społeczeństwa, przedsiębiorstw byłyby bardzo duże”.

Zarzut, że opozycja nie myśli o sprawach społeczeństwa potwierdza się. Podczas programu „Woronicza 17” na antenie TVP Info poseł PO Robert Kropiwnicki, stwierdził, że „Rząd polski próbuje po raz kolejny okraść ofiary II wojny światowej”. – Wy chcecie podpiąć się teraz pod krzywdę ofiar II wojny światowej i wydać na swoje pisowskie potrzeby. Chcecie kolejny raz okraść Polaków, tak jak okradacie przez PGNiG i inne firmy, które czerpią nadzwyczajne zyski w dzisiejszym kryzysie – powiedział poseł Kropiwnicki. Później na antenie TVP Info posłanka Lewicy Karolina Pawliczak powiedziała, że „jest duże prawdopodobieństwo”, że Polska chce zagrabić niemieckie pieniądze. Bliższa ciału koszula, czyli niemiecki interes od polskiego społeczeństwa.

Co nowego w polskiej zbrojeniówce? Kieleckie targi wśród największych w Europie

Polskie wojsko otrzyma kolejne armatohaubice Krab. W Kielcach, gdzie rozpoczął się po raz 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, podpisano...

zobacz więcej

Poniedziałek. Amerykańska oferta


W Kielcach rozpoczął się po raz 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Podczas wydarzenia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę nowych dywizjonowych modułów ogniowych o kryptonimie REGINA, w skład których wchodzi łącznie 48 samobieżnych armatohaubic Krab. W otwarciu Salonu uczestniczył Prezydent Andrzej Duda. – To są targi ogromnie ważne dla Rzeczypospolitej, zwłaszcza teraz, w ostatnim czasie. Wbrew temu, co byśmy chcieli – my, politycy, bo przedstawiciele przemysłu obronnego na pewno chcieliby inaczej – nie jest już tak, że czołgi służą wyłącznie temu, żeby dzieci, chłopcy, mieli co pooglądać. Czas spokoju skończył się w sposób zdecydowany; czas, kiedy wojny toczyły się innych kontynentach i kiedy patrzyliśmy na nie tylko i wyłącznie przez pryzmat ewentualnych kontyngentów wojskowych – mówił w Kielcach prezydent Andrzej Duda


Podczas porannej konferencji premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że „w najbliższym czasie” możemy spodziewać się noty dyplomatycznej do rządu Niemiec w sprawie reparacji. – Będzie podparta bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, historycznej, ale także od strony politycznej i prawnej – zapewnił szef rządu podczas konferencji prasowej.


Następnie premier udał się do Białej Podlaskiej. Tam podczas konferencji Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, zapytał czy przekazanie przez rząd norweski 2 miliardów norweskich koron na zakup gazu ziemnego dla Ukrainy jest wynikiem apelu i działań Mateusza Morawieckiego. – Prowadziliśmy różne rozmowy na ten temat, przede wszystkim na poziomie UE – odpowiedział premier i dodał, że „jeśli ktoś czyta stenogramy z dyskusji na Radzie Europejskiej, to wie, że tę kwestię podnosiłem jeszcze we wstępnej fazie wojny”.


Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent USA Kamalą Harris. „Wiceprezydent odnotowała wspaniałomyślność i przywództwo Polski w przyjmowaniu milionów ukraińskich uchodźców i udzielaniu im pomocy humanitarnej, a także wsparcie narodu ukraińskiego w dziedzinie bezpieczeństwa, w obronie demokracji i w walce z rosyjską agresją” – podał Biały Dom. Głównym tematem rozmów była jednak cywilna energetyka jądrowa. „Wiceprezydent mówiła też o wzmocnieniu dwustronnej współpracy w zakresie produkcji cywilnej energii jądrowej w Polsce, co zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Europy, wsparło globalne rozwiązania klimatyczne i stworzyło w Polsce i w Stanach Zjednoczonych tysiące miejsc pracy przy produkcji czystej energii” - stwierdza komunikat Biegłego Domu.


Ciekawego wywiadu udzielił poseł PO Bogusław Sonik w RMF.FM. – Stanowisko ws. aborcji to kwestia sumienia; nie można zarządzać partią w stylu militarnym – powiedział Sonik. Według posła polityka zmieniła się na gorsze, bo jeśli PiS mówi „tak”, nawet mając rację”, to opozycja musi powiedzieć „nie”, więc racje „odchodzą w niebyt”.


Możliwości wypowiedzenia się na antenie tej samej stacji nie dostał natomiast wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Prowadząca program Kazimiera Szczuka przeszkadzała mu sformułować jakiekolwiek zdanie. Padło nawet „Niech pan przestanie mówić” ze strony prowadzącej rozmowę. – To, że pani nie podobają się moje odpowiedzi, nie znaczy, że może pani oczekiwać cały czas innych – powiedział wiceminister Jabłoński. Emocje Szczuki pojawiły się w związku z tematem reparacji, feministka utrzymywała, że Polska w czasach stalinowskich się ich zrzekła. Kiedy minister Jabłoński próbował to wyjaśnić, Szczuka stwierdziła, że chce, aby on już „przestał mówić”. Rozmowa przejdzie do historii dziennikarstwa nie tylko z powodu zachowania prowadzącej, ale także ze względu na rekordową liczbę merytorycznych błędów i wpadek. Na uczelniach będzie pokazywana studentom jako przykład wszystkich grzechów współczesnego „dziennikarstwa”.


W poniedziałek Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Na stanowisko to powołała Mateusza Matyszkowicza – dotychczasowego członka zarządu TVP. Odchodząc ze stanowiska Jacek Kurski zapowiedział, że czekają na niego nowe zadania, jednak do końca tygodnia nie poznaliśmy żadnych szczegółów.

Dzień z życia premiera. Morawiecki ruszył w Polskę [WIDEO]

Portal tvp.info we wtorek towarzyszył premierowi w podróży na wschód Polski, w ramach zainaugurowanej w poniedziałek akcji...

zobacz więcej

Wtorek. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach


Premier Mateusz Morawiecki zamieścił w mediach społecznościowych spot przypominający fragmenty wypowiedzi Donalda Tuska o gospodarce z czasów, kiedy był on premierem Polski. „Kilka złotych za godzinę pracy? Wysokie bezrobocie? Głodowe emerytury? Tak, to dokonania »premiera polskiej biedy«, czyli Donalda Tuska” – pisze Mateusz Morawiecki. Z sondażu pracowni Social Changes dla wpolityce.pl wynika, że blisko połowa badanych nie wierzy, że Donald Tusk utrzymałby programy społeczne takie jak 500 Plus, czy 13. i 14. emerytura, jeśli Platforma Obywatelska doszłaby do władzy.


Portal tvp.info towarzyszył premierowi w podróży na wschód Polski, w ramach akcji #BezpiecznaPolskaBezpieczniPolacy. W Dąbrowie Moczydłach (pow. sokołowski) usłyszeliśmy zapewnienia o wsparciu dla rolników. – Jeśli w przyszłym roku nie uda się zapanować nad cenami nawozów, to powtórzymy program dopłat – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Portal tvp.info poprosił również premiera Mateusza Morawieckiego o odniesienie się do słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza. 31 sierpnia br. na Uniwersytecie Karola w Pradze niemiecki polityk wyraził poparcie dla Komisji Europejskiej w kwestii działań wobec Polski na rzecz tzw. praworządności. – Gdy Niemcy mówią, że chcą nas uczyć praworządności, to boli mnie nie tylko brzuch, ale także zęby – skomentował w rozmowie z red. Samuelem Pereirą szef rządu.


Podczas 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowy na kolejne dostawy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego o wartości ok. 3 mld zł. – Władcy Kremla próbują odtworzyć imperium zła. Polska wzmacnia swoje wojska i rozwija krajowy przemysł zbrojeniowy, kierując się zasadą „chcesz pokoju, szykuj się do wojny” – mówił w programie „Gość Wiadomości” wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Tego samego dnia szef KPRM minister Michał Dworczyk i ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz otworzyli w Targach Kielce wystawę sprzętu rosyjskiego zniszczonego w Ukrainie. – Dzięki polskim Krabom i Piorunom przekształcamy rosyjski sprzęt wojskowy w eksponaty muzealne – powiedział ambasador Zwarycz.


Do polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych przyjęto blisko 140 tys. Ukraińców. – Płacimy za koszty utrzymania każdego dziecka ukraińskiego w każdej szkole. Na dziś jest to 900 milionów złotych. Ani złotówki nie otrzymaliśmy z Unii Europejskiej – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Profil „Z kortu” twierdzi, że senator Krzysztof Kwiatkowski podbiera jego wpisy o wynikach Igi Świątek i Huberta Hurkacza.  Jako dowód zamieszczono bardzo zbieżne treściowo posty, które miał kopiować i umieszczać w swoich social mediach były minister sprawiedliwości,  Senator zareagował na oskarżenia pasjonatów tenisa, blokując profil „Z kortu” na Twitterze. Tyle, że to nie pomoże mu uratować twarzy, a nawet w pewnym sensie potwierdza oskarżenie.

Szefowa KE: Proponujemy obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii...

zobacz więcej

Środa. Realizm Kaczyńskiego


Od wtorku w Karpaczu odbywa się XXXI Forum Ekonomiczne, w którym uczestniczyli m. in. premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – Niezależnie od tego, jak oceniamy UE, jedno jest pewne: proces podejmowania decyzji zwłaszcza w sytuacji, kiedy szybko zmieniają się okoliczności zewnętrzne, jest bardzo powolny. Ta machina, która służy głownie największym, najważniejszym graczom, zacina się wyraźnie – mówił w środę, podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki. Premier udzielił również wywiadu portalowi i.pl: – Nie będzie żadnej federalizacji, nie będzie żadnej centralizacji, a to choćby dlatego, że 27 państw ma zupełnie inne podejście do bardzo wielu spraw związanych z gospodarką, wartościami, ideologią, ideami, poziomem integracji waluty – mówił premier Mateusz Morawiecki w Karpaczu.


Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, podczas Forum Ekonomicznego brał udział w panelu „Realizm i wartości w polityce”. – Nasze wartości wynikają z tradycji chrześcijańskiej. Jednocześnie jest to tradycja wolnościowa odnosząca się do wolności jednostki i wspólnoty (…) Jestem głęboko przekonany, że polska tradycja ma charakter republikański i że jednym z wielkich błędów, które popełnili wszyscy, także i my na początku nowych czasów, było odrzucenie możliwości przekształcenia czegoś bardzo realnego, czyli tradycji solidarnościowej, bardzo świeżej, żywej, przekształcenie w pełni dojrzałą ideę republikańską. Próbowaliśmy iść inną drogą i przekształcić tę tradycję w myślenie o charakterze chrześcijańsko-demokratycznym, w szerszym tego słowa znaczeniu. To się po prostu nie udało – ocenił prezes Jarosław Kaczyński.


Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, podatek unijny na producentów energii oraz wprowadzenie limitu cenowego na rosyjski gaz. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała sprzeciw w sprawie ograniczeń zużycia prądu. – Absolutnie będziemy przeciwko. Każde przedsiębiorstwo ma prawo podejmować decyzję samodzielnie, każde państwo w polityce energetycznej ma swoje własne kompetencje. Rozumiem, że pani przewodnicząca by chciała, żebyśmy oszczędzali energię i może apelować, może zachęcać, może pokazywać dobre przykłady, ale nie ma żadnych kompetencji, żeby jakiekolwiek państwo do tego zmuszać - powiedziała minister Moskwa w programie „Gość Wydarzeń”.


W sprawie propozycji szefowej KE wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki na łamach „Financial Times”. – Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów – uważa Mateusz Morawiecki. Polski premier ostrzegał przed powiększaniem kompetencji instytucji unijnych ponad przewidziane traktatami, szczególnie w sferze podatkowej.

Traczyk-Stawska o reparacjach: Zgadzam się z Scholzem

Żądanie od Niemiec reparacji to zdaniem weteranki powstania warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej „próba skłócenia nas z Niemcami, napuszczania nas...

zobacz więcej

Czwartek. Traczyk-Stawska przeciw reparacjom


Premier Mateusz Morawiecki udzielił również wywiadu portalowi niezalezna.pl. – Jestem przekonany, że Polska otrzyma reparacje od Niemiec, choć nie nastąpi to szybko. Ani rzekome zrzeczenie z 1953 r., ani późniejsze umowy, w tym umowa 2+4, nie mogą być traktowane jako akty rozstrzygające sprawę – powiedział premier Morawiecki.


Żądanie od Niemiec weteranka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. – Próba skłócenia nas z Niemcami, napuszczania nas na nich, jest taką bzdurą, że nie mieści się w głowie. Nikt jakoś nie pamięta, ile w czasie komuny zrobili dla nas Niemcy. Ja doskonale to pamiętam (…) Trzeba brać pod uwagę dobro kraju. A naszym najważniejszym celem jest teraz to, aby nie kłócić się z sąsiadami. Dobre układy są na wagę złota (…) Jeśli rząd nie rozumie, że bezpieczeństwo kraju jest teraz najważniejsze, nie powinien być dłużej tolerowany – mówiła Traczyk-Stawska stała uczestniczka wydarzeń organizowanych przez PO.  


Dobre układy z Niemcami wymagają niepamięci, której Wanda Traczyk-Stawska powinna być raczej kustoszem. Tylko w Powstaniu Warszawskim, w którym uczestniczyła, zginęło około 20 tys. powstańców i około 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Większa część stolicy została w wyniku walk i po ich zakończeniu celowo zniszczona przez Niemców. Dzisiaj zaś dobre „układy” z Niemcami to Nord Stream 1 i Nord Stream 2, zablokowane KPO i brak broni, którą Berlin obiecał przekazać w zamian za ponad 250 naszych czołgów przekazanych przez Polskę walczącej Ukrainie. To rzeczywiście „dobre układy z sąsiadami” ale dobre… dla Rosji.


Szkoda, że Wanda Traczyk-Stawska nie pomyśli o tym, że za część środków z reparacji moglibyśmy zmodernizować polskie wojsko. I to byłyby prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa.


A koszty uzbrojenia polskiej armii, tak by na Kremlu nikomu nie przyszła do głowy myśl o ataku na Polskę, będą ogromne. Wicepremier Mariusz Błaszczak właśnie poinformował o kolejnym planach potężnego wzmocnienia Polski.  –  Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii – przekazał w mediach społecznościowych wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


Trwa XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu. – Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe; podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie będzie ono wypłacone – mówiła podczas Forum Ekonomicznego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Od października zwiększamy wyceny w nocnej i świątecznej opiece medycznej, izbach przyjęć i ratownictwie. Do szpitali do końca czerwca 2023 r. trafi dodatkowo 1,5 mld zł – zapowiedział w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.


W Polskim Radio poseł PSL Marek Sawicki przekonywał, że „czas węgla się kończy, bo są nowe, bardziej przyjazne środowisku technologie pozyskiwania energii”.  Sawicki popisał się argumentem godnym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: „Jeśli natura przez miliony lat chowała węgiel gdzieś głęboko pod ziemią, to dlaczego człowiek uparł się, by tej naturze przeciwdziałać?”. Brawo panie pośle! Życzymy życia w zgodzie z naturą na co dzień – bez prądu, samochodu i medycyny.


Wieczorem odbyła się kolejna wideokonferencja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zwołana przez prezydenta USA Joe Bidena.  Wideokonferencja poświęcona była koordynacji działań w związku z rosyjską agresją. „Prezydent Andrzej Duda mówił o konieczności utrzymania pełnego wsparcia dla Ukrainy oraz twardego stanowiska wobec Rosji” – przekazała kancelaria głowy państwa.

Prezydent Ukrainy: Łotwa i Polska to stabilni partnerzy, dziękuję za wsparcie w otrzymaniu funduszy od UE

Łotwa i Polska to stabilni partnerzy Ukrainy; dziękuję, że wspierają stanowisko Ukrainy w UE i pomagają odblokować pomoc – powiedział w piątek...

zobacz więcej

Piątek. Polak się nie wycofa


W piątek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełeńskim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Politycy uczestniczyli także w odsłonięciu honorowych tablic dla premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Alei Odważnych na dziedzińcu przed ukraińskim parlamentem. Ważną częścią piątkowych rozmów dwustronnych były sprawy gospodarcze i współpraca energetyczna. Zełenski oświadczył, że Ukraina jest zainteresowana wsparciem Polski w kwestiach energetycznych. – Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia. Zawsze pomożemy – zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński.


Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiał z dziennikiem „Fakt” o planach polskiego rządu w sprawie reparacji wojennych. – Harmonogram działań mamy przyjęty od początku, kiedy zapadła decyzja, że ta sprawa będzie podejmowana. W tej sprawie podjęto polityczną decyzję w 2017 r., kiedy przystąpiono do prac nad przygotowaniem raportu o stratach wojennych – powiedział Szynkowski vel Sęk.


Dojrzewa sprawa przesunięcia terminu wyborów samorządowych poprzez wydłużenie kadencji samorządowców. – Każda najdrobniejsza nieprawidłowość będzie z pewnością podnoszona, a przy takim spiętrzeniu czynności do wykonania o błąd ludzki nietrudno. Dlatego uważam, że wybory samorządowe należy opóźnić – powiedział w rozmowie z „DGP” przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.


Mimo ujawnienia próby wpływania na „Gazetę Lubuską” urzędu marszałkowskiego, metody działania samorządowców z PO nic się nie zmieniły. Dziennikarka lokalnego radia w trakcie wywiadu z marszałek województwa lubuskiego zapytała Elżbietę Polak, czy żałuje swoich słów o ogromnej ilości rtęci w Odrze. Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej oburzona pytaniem zaatakowała dziennikarkę: „Wpisuje się pani w propagandę pisowską”. – A z czego ja mam się wycofać? – dziwiła się Elżbieta Polak. No właśnie, z czego? Przecież jej koledzy z liderem włącznie nie wycofują się z największych bzdur, nie tylko o rtęci.


Śmierć brytyjskiej królowej Elżbiety II otworzyła pytanie o udział w uroczystościach pogrzebowych przedstawicieli państwa polskiego. – Trudno sobie wyobrazić, że prezydenta RP zabrakłoby na pogrzebie brytyjskiej królowej. Andrzej Duda ma zamiar udać się na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II – powiedział w TVP dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.

Anna Moskwa o maksymalnej cenie na gaz importowany do UE: Tylko jeden głos sprzeciwu

Podczas piątkowego spotkania ministerialnego w Brukseli tylko Węgry wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu maksymalnej ceny na gaz importowany do...

zobacz więcej

Sobota. List do KE


Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku: „Wróciłem z Kijowa – stolicy naznaczonej wojennymi bliznami. Stolicy państwa, które od 198 dni toczy bohaterską walkę o swoją niepodległość i jednocześnie o przyszłość całej Europy. Ta Przyszłość musi być wolna od rosyjskiego imperializmu i kolonializmu, od szantażu i pałających żądzą podboju władców Kremla (…) Musimy wytrwać. Każdy inny wynik niż odepchnięcie Rosji za granice niepodległej Ukrainy oznaczałby wielką porażkę całej Europy, podważenie europejskich wartości – napisał po wizycie w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.


Tymczasem były szef wojskowego kontrwywiadu Piotr Pytel oskarżył rząd PiS o działania... w interesie Władimira Putina. Generał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził nawet, że agentem Kremla może być sam premier Mateusz Morawiecki! Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn stwierdził, że działania dezinformacyjne, prowadzone głównie przez Rosję, należy traktować jako zagrożenie dla państwa. – Zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację – zapowiedział Stanisław Żaryn.


Trwa walka o bezpieczeństwo energetyczne Europy. Na naradzie ministrów UE ds. energii minister klimatu Anna Moskwa poparła propozycje cen maksymalnych na importowany gaz. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda skierował list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. W liście podkreślił konieczność rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, wzywa do natychmiastowej zmiany ETS oraz wyraża oburzenie z powodu niesprawiedliwego traktowania Polski. „Nie rozumiemy dlaczego Polska, kraj członkowski UE, jest traktowana w sposób jawnie i obraźliwe niesprawiedliwy (…) „NSZZ +Solidarność+ apeluje do Komisji Europejskiej o radykalną zmianę swojej polityki wobec Polski, wobec wojny na Ukrainie i wobec klimatu” – czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego Piotra Dudę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej