RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jachira i Lis w jednym stoją domu

Klaudia Jachira, Tomasz Lis (fot.  PAP/Tomasz Waszczuk/Piotr Nowak)
Klaudia Jachira, Tomasz Lis (fot. PAP/Tomasz Waszczuk/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Rutyna wyjaławia. Nawet całkiem sprawni i dowcipni felietoniści popadają w przyzwyczajenie traktowania świata i ludzi wedle własnych nawyków, czy jak się mówi – schematycznie. Nie można się dziwić, że po jakimś czasie – mówię o felietonistach – przypominają zwiędłe kwiaty, które straciły świeżość i kolory. Z tego właśnie powodu, mimo naturalnego dla mojego wieku stetryczenia, postanowiłem spojrzeć na znane postacie w odmienny od dotychczasowych szablonów sposób. Dzięki tak prostemu zabiegowi w obydwu tych osobach – przypomnę bardzo znanych – odnajduję olśniewające możliwości, na które, gdybym nie ja, sami pewnie nigdy by nie wpadli. Nie muszę szeroko opisywać znakomitego dorobku obydwojga moich bohaterów. Wystarczy wymienić ich nazwiska. Klaudia Jachira i Tomasz Lis.

Opozycja – mimowolni przyjaciele Moskali

Ileż to razy czytałem zarzuty opozycji, głównie formułowane publicznie przez czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, pod adresem obozu...

zobacz więcej

Otóż znalazłem dla nich nowe role społeczne, w których nie tylko mają szansę odnaleźć się na nowo. Wprowadzić na karty swych biografii blask wybitnych osiągnięć. Zaś dzięki ciepłu, jakie wydziela taki blask, wytworzyć dodatkową energię tak potrzebną twórcom do wzmożenia ich wysiłków na rzecz dziedziny, którą uprawiają. Czy muszę wyjaśniać, jakie obecnie znaczenie przywiązuje się do energii, jeśli taki problem staje na obradach Komisji Europejskiej? Jakże często takie bezgraniczne oddanie twórców procentuje tym, że są w stanie wygładzić swój obraz, jeśli były na nim jakieś skazy.


Uczciwie rzec traktując, propozycji, którą za chwilę przedstawię, nie mogę w żaden sposób przypisać własnej spostrzegawczości. To sami bohaterowie w sposób pośredni wskazali mi trop, za którym po prostu podążyłem. Nigdy nie pomyślałbym, że posłanka Platformy Obywatelskiej Klaudia Jachira, ma umysłowość na miarę tak wybitnego dziennikarza, a właściwie intelektualisty, jakim jest Tomasz Lis. Ale też odwrotnie. Daję słowo, w żaden sposób nie wpadłbym na to, że intelekt Tomasza Lisa, swoją miarą jest tak bliski rozumowi Klaudii Jachiry.

Nagle uświadomiłem sobie, że obydwoje Klaudia Jachira i Tomasz poruszają się w tej samej sferze „ciał niebieskich” dostępnych ludzkiemu umysłowi. Jeszcze inaczej, a zarazem prościej mówiąc, ich myśli są niemal tożsame. Jeśli są jakieś różnice, to minimalne i dla ich ogólnej wymowy czy znaczenia, nie mają wpływu. 

Opozycja – mimowolni przyjaciele Moskali

Ileż to razy czytałem zarzuty opozycji, głównie formułowane publicznie przez czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, pod adresem obozu...

zobacz więcej

Oto dowód. Dajmy wyjątkowo pierwszeństwo Tomaszowi Lisowi, aby nie sądził, że go dyskryminuję, po wyrzuceniu ze stanowiska redaktora naczelnego „Newesweeka”. Oto jego tweet: - „Reparacje będą się należały Polakom, jeśli dzięki szczuciu na Niemców Kaczyński wygra znów wybory”.


 Klaudia Jachira wydobyła na światło dzienne swą refleksję w tym samym czasie, pisząc: „Reparacje należą się Polakom za rządy PiS”.


Jestem przekonany, że ta tożsamość spojrzenia u dwojga bohaterów w pełni zasługuje na zmianę, o której mówiłem na początku. Klaudia Jachira powinna objąć funkcję naczelnej „Newsweeka”. Jej twórcza wyobraźnia doprowadziłaby do odrodzenia politycznego tygodnika. Dzięki wyrafinowanemu poczuciu humoru i drapieżnej publicystyce połączonej z karykaturą, które rodzą się w jej głowie, jak grzyby po deszczu w Puszczy Kampinoskiej, gazeta ma duże szanse zawędrować nie tylko na salony polityczne, ale pod strzechy członków Platformy.


Tomasz Lis z kolei odnalazłby swoje powołanie, jak dyrektor Teatru Lalkowego. Byłaby to pierwsza w Polsce scena lalkowa, której szef teatru przed każdym przedstawieniem w krótkiej inscenizacji „Tomasz Lis na żywo”, w myśl zasady „czym skórka za młodu nasiąknie…” przybliżałby dzieciom „szkodliwe aspekty władzy PiS”.        

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej