RAPORT

Pogarda

Ostatnia droga królowej Elżbiety II. Trumna z ciałem wyruszyła do Edynburga

Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse (fot. Andrew Milligan/PA/Getty)
Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse (fot. Andrew Milligan/PA/Getty)

Najnowsze

Popularne

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszyła w niedzielę z zamku Balmoral w Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek, do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną szkocką rezydencją.

Pogrzeb Elżbiety II. Znamy szczegóły

„Państwowy pogrzeb Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim” – informuje BBC News. „Historyczna świątynia...

zobacz więcej

Karawan wyruszył z Balmoral o godz. 10:00 czasu miejscowego (godz. 11:00 w Polsce). Najpierw jedzie do Aberdeen, a później wzdłuż wschodniego wybrzeża Szkocji, przez Dundee, do Edynburga. Do Holyroodhouse powinien dotrzeć po około sześciu godzinach. 

 

Trumna pozostanie na noc w sali tronowej w Holyroodhouse, zaś w poniedziałek po południu zostanie odprowadzona do edynburskiej katedry św. Idziego. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z żoną Camillą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej. 

 

W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godz. 17:00 w poniedziałek będzie można przejść koło niej, aby oddać hołd królowej. Później zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie. W tej części drogi trumnie będzie towarzyszyć córka królowej, księżniczka Anna. 

 

Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w Balmoral w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej