RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prof. Zybertowicz: Niemcom udało się z ofiar zrobić współsprawców

Najnowsze

Popularne

Poruszając kwestie reparacji od Niemiec PiS używa prawdziwych informacji i ma prawo posługiwać się nimi także w kampanii wyborczej – powiedział w programie „Woronicza 17” TVP Info doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz.

Niemcy powinny podziękować Polsce za przypomnienie o reparacjach. Ratujemy im sumienie

Jeśli Niemcy myślały, że polski rząd odpuści kwestię reparacji wojennych, to grubo się pomyliły. Chociaż Warszawa przez lata podnosiła ten temat,...

zobacz więcej

– Polityk ma prawo posługiwać się każdym prawdziwym argumentem, żeby działać na rzecz swojej formacji i swoich wyborców – powiedział Zybertowicz, odnosząc się do zarzutu, że temat reparacji został poruszony przez PiS w związku z przyszłorocznymi wyborami. 

 

PiS posługuje się informacjami, które oddają historyczna prawdę i ma wszelkie prawo, żeby w kampanii wyborczej i poza nią się tym posługiwać – dodał prezydencki doradca. 

  

Według Zybertowicza poruszanie kwestii strat wojennych poniesionych przez Polskę może też służyć zwiększeniu świadomości Europejczyków, na czym polegała II wojna światowa na ziemiach polskich. 

  

Zybertowicz: Niemcy zrobili z ofiar współsprawców


W ostatnich dekadach Niemcom i niektórym nieprzyjaznym Polsce siłom udało się doprowadzić do zamiany Polaków z ofiar II wojny we współsprawców – wskazał.  


Jak mówił, „wprowadzenie w przestrzeń komunikacji międzynarodowej faktycznych informacji: jak wielkie straty Polska poniosła, za pomocą jakich manipulacji niemieckie sprawstwo jest maskowane, będzie elementem odbudowy pozycji i dobrego wizerunku Polski”. 


– Najpierw zrobiono nas współsprawców, a potem próbuje się robić z nas społeczeństwo, które nie ma we krwi demokracji – zaznaczył.   


Nawiązał także do wizyty Dudy w Afryce Zachodniej. Zaznaczył, że zagadnienia zaopatrzenia w energię nie były jedynym tematem, a rozmowy, w tym z prezydentem najbardziej ludnego kraju tego kontynentu – Nigerii – służyły także prezentacji okoliczności wojny Rosji przeciw Ukrainie i przeciwstawieniu się rosyjskiej propagandzie. 

W tej wizycie chodziło oczywiście o perspektywy zwiększające dywersyfikację źródeł energii, ale nie tylko, chodziło także o rozeznanie sytuacji pod kątem przeciwstawienia się rosyjskiej wojnie informacyjnej – powiedział. 

  

Dodał, że „dla szeregu krajów członkowskich ONZ wcale nie jest jasne, po czyjej stronie należy stać, gdy przychodzi do kluczowych głosowań”. Za bardzo ważne uznał, by przywódcy krajów Afryki Zachodniej „z pierwszej ręki, od prezydenta kraju, który jest kluczowy i organizacyjnie i politycznie w udzielaniu pomocy walczącej Ukrainie dowiedzieli się, jak wyglądają kulisy, które doprowadziły do tej wojny i jak wygląda wsparcie ukraińskiego wysiłku obronnego”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej