RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zaskakujące informacje o Miedwiediewie. Nie uwzględniono jego głosu

Dmitrij Miedwiediew (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Dmitrij Miedwiediew (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Głos byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa nie znalazł się na elektronicznej liście wyborców w wyborach do rad dzielnicowych w Moskwie – podał rosyjski niezależny portal Mediazona, powołując się na anonimowych moskiewskich członków komisji wyborczych.

„Naziści” ukradli, Niemcy nie chcą oddać... Zwrotu 500-letniego dzwonu żąda polska parafia

Niemcy podczas II wojny światowej ukradli z państw Europy Wschodniej kilka tysięcy kościelnych dzwonów, z których około 1300 wisi do dziś przy...

zobacz więcej

W Rosji od 9 do 11 września trwają wybory samorządowe. Do południa w sobotę frekwencja w wyborach do rad dzielnicowych w Moskwie wyniosła zaledwie 22 proc., a większość wyborców głosowała drogą elektroniczną. 

 

Według Mediazony w rosyjskiej stolicy po raz pierwszy w historii obowiązuje jeden elektroniczny rejestr wyborców. Dziennikarze wyjaśniają, że dostęp do listy głosujących mają członkowie dowolnej komisji, którzy mogą sprawdzić, czy dany wyborca otrzymał kartę do głosowania, a jeśli tak, to kiedy i w jakiej formie (w lokalu wyborczym czy zdalnie). 

 

Jak głosował Miedwiediew?


Niezależni dziennikarze ustalili, że w wierszu z danymi wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrija Miedwiediewa zaznaczono, że mógł głosować „w lokalu wyborczym”, ale do rana 10 września „nie otrzymał karty do głosowania”. 

 

Oznacza to, że Miedwiediew nie głosował ani w lokalu wyborczym, ani elektronicznie. Jednak dzień wcześniej w mediach społecznościowych byłego prezydenta Rosji pojawiło się nagranie, na którym widać Miedwiediewa głosującego zdalnie. 

Czeski minister: W przyszłym roku powstanie w Europie szereg prorosyjskich rządów

„Jeśli poniesiemy porażkę, wzrosną wpływy prorosyjskich sił. W przyszłym roku powstanie w Europie szereg prorosyjskich rządów, które będą chciały...

zobacz więcej

Gdy wyborca głosuje zdalnie, jest to niemal natychmiast odzwierciedlane w ujednoliconej liście – powiedział Mediazonie pracownik jednej z komisji wyborczych. 

 

Według anonimowych źródeł portalu Władimir Putin otrzymał elektroniczną kartę do głosowania już 9 września, choć Kreml ogłosił udział prezydenta w zdalnym głosowaniu dopiero 10 września. 

 

Mediazona z prośbą o komentarz zwróciła się do doradcy Miedwiediewa, który po usłyszeniu pytania rozłączył się. Słuchawką rzucił również Dmitrij Reut, zastępca szefa Miejskiej Komisji Wyborczej w Moskwie. 

Radio Swoboda podaje, że wielu informatyków i działaczy opozycji skrytykowało elektroniczny system głosowania, twierdząc, że może on zostać wykorzystany do oszustw wyborczych. 

  

Wybory na różnych szczeblach odbywają się w ten weekend w prawie wszystkich regionach Rosji, w 14 z nich wybierani są gubernatorzy. Frekwencja w Rosji jest bardzo zróżnicowana, na przykład w obwodzie penzeńskim do południa 10 września przekraczała 30 procent, podczas gdy w Pskowie czy Jarosławiu wynosiła zaledwie 6-7 procent. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej