RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia tym, że będą braki żywności

Najnowsze

Popularne

Polskie rolnictwo jest wystarczająco i znakomicie rozwinięte, żeby zapewnić nam nieprzerwane dostawy żywności – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie w TVP1. Przypomniał, że nasz kraj jest znaczącym eksporterem żywności.

Nowy sondaż do Sejmu. Zmiana poparcia dla PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma 7 pkt. proc. przewagi nad...

zobacz więcej

– Inflacja jest faktem i wzrastające ceny też są faktem, ale przede wszystkim, co chcę podkreślić, nie ma zagrożenia tym, że będą braki żywności – podkreślił prezydent pytany o ceny żywności w programie rolniczym „Tydzień” w TVP. 

  

Dodał, że docierają do niego „próby wywoływania paniki – bo takie jest wrażenie, że ktoś próbuje wręcz wywołać panikę, że zabraknie żywności, że zabraknie cukru, niektórzy ludzie ulegają temu, idą i kupują dziesiątki kilogramów”. 

  

Prezydent: Plony naprawdę dobre


– Nie ma takiej potrzeby. Polskie rolnictwo jest wystarczająco i znakomicie rozwinięte, żeby zapewnić nam nieprzerwane dostawy żywności w Polsce. My jesteśmy wielkim eksporterem żywności i polska żywność jest ceniona na świecie, więc tej żywności w Polsce produkowanej przez naszych rolników naprawdę wystarczy – mówił prezydent Duda. 

  

Dlatego – jak kontynuował – „o tym, że będą braki na rynku żywności, słyszałem już nawet głód – nie ma takiej obawy absolutnie”. Prezydent wskazał, że „na szczęście nie mieliśmy w tym roku wielkich klęsk żywiołowych, nie było wielkiej suszy, była punktowa, trochę w Wielkopolsce, na Podlasiu i na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny”. 

– Plony są w tym roku naprawdę dobre. Oczywiście są problemy związane z cenami nośników energii, ale radzimy sobie, rząd trzyma rękę na pulsie, działa, interweniuje we wszystkich takich trudnych sytuacjach – zapewnił prezydent. 

Szef Solidarności pisze do Ursuli von der Leyen. „Bezzwłocznie zawiesić system handlu emisjami”

Podpisany przez przewodniczącego „Solidarności” list do Ursuli von der Leyen podkreśla konieczność rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu,...

zobacz więcej

Powtórzył, że „niestety ceny będą wyższe i dotyka nas to wszystkich, ta inflacja bije niestety w naszą kieszeń, ale zapewniam, że potężnego kryzysu i obaw głębokich z nim związanych być nie powinno”. 

  

Odnosząc się do informacji o wzroście eksportu polskiej produkcji rolnej, prezydent ocenił, że to dobry sygnał, „bo pamiętajmy, jak ogromna jest konkurencja, jeśli chodzi o żywność w krajach UE, a także jak wysokie są wymagania konsumentów w tych krajach”. 

  

– A jednak zwiększa się eksport polskiej żywności, co znaczy, że zwiększa się popyt na polską żywność, co jasno i wyraźnie pokazuje, że jest to żywność wysokiej jakości, że jest to żywność ceniona i że rzeczywiście trud polskiego rolnika znajduje efekt w postaci wyników finansowych i eksportowych przynoszących dochód z jednej strony rolnikowi, ale także i naszemu państwu – ocenił Duda. 

  

Prezydent przypomniał, że „nasza produkcja rolna i eksport żywności, to istotna pozycja w naszym PKB, więc rolnictwo w Polsce ma ogromne znaczenie i rząd musi podchodzić do rolnictwa z ogromną troską, bo to jest wielki rynek i wielka część naszej gospodarki o znaczącym udziale w przestrzeni europejskiej i światowej”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej