RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pandemia obniżyła postęp w przewidywaniu długości życia, rozwoju edukacji i dobrobytu

 Najgorzej pod tym względem jest w Sudanie, a najmniej ucierpiała Szwajcaria (fot. Brent Stirton/Getty Images)
Najgorzej pod tym względem jest w Sudanie, a najmniej ucierpiała Szwajcaria (fot. Brent Stirton/Getty Images)

Z raportu ONZ na temat rozwoju społecznego wynika, że 90 proc. krajów odnotowało od wybuchu pandemii koronawirusa obniżenie oczekiwanej długości życia, a także spadek osiągnięć w dziedzinie edukacji i dobrobytu. Najgorzej pod tym względem jest w Sudanie, a najmniej ucierpiała Szwajcaria.

Kobieta o wyjątkowo czułym węchu pomogła stworzyć test na chorobę Parkinsona

Joy Milne, emerytowana pielęgniarka z Perth w Szkocji, wiele lat temu wyczuła, że jej 12 mąż Les zaczął dziwnie pachnieć. Nie wiedziała, co to...

zobacz więcej

W większości ze 191 krajów uwzględnionych w raporcie, zwłaszcza w zakresie oczekiwanej długości życia, nastąpiło cofnięcie do poziomu z 2016 roku. Jest to odwrócenie 30-letniego trendu. Dokument ONZ jako jeden z przykładów podaje, że w Stanach Zjednoczonych oczekiwana średnia długość życia spadła o ponad dwa lata w zestawieniu z rokiem 2019. 

 

Niezależnie od COVID-19 raport przypisuje globalne niepowodzenia także takim czynnikom, jak wojna na Ukrainie i negatywny wpływ zmian klimatycznych. 

 

Odwrót jest niemal powszechny, ponieważ ponad 90 proc. krajów zarejestrowało spadek wskaźnika rozwoju społecznego (HDI — Human Development Index) w 2020 lub 2021 roku. Ponad 40 proc. odnotowało spadek w obu latach. Jest to sygnał, że kryzys w wielu krajach wciąż się pogłębia. Opolscy lekarze opracowali innowacyjną metodę leczenia chorób serca

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klicznicznego w Opolu opracowali nową, małoinwazyjną metodę zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego. Jak...

zobacz więcej

Szwajcaria znajduje się w tym roku na szczycie tabeli ze wskaźnikiem rozwoju społecznego. Oczekiwana średnią długość życia wynosi tam 84 lata, mieszkańcy kształcą się średnio przez 16,5 roku, a mediana wynagrodzeń sięga 66 tys. dolarów. 

 

Na drugim biegunie mieści się Sudan Południowy z oczekiwaną średnią długością życia 55 lat. Ludzie spędzają tam w szkole średnio tylko 5,5 roku i zarabiają 768 dolarów rocznie. ONZ wskazuje też na nieskuteczne sposoby wybrnięcia z impasu. 


„Widzieliśmy w przypadku kosztów życia i kryzysów energetycznych, że chociaż kuszące jest skupienie się na szybkich rozwiązaniach, takich jak subsydiowanie paliw kopalnych, taktyka natychmiastowej pomocy opóźnia długoterminowe zmiany systemowe, które musimy wprowadzić” – ocenił administrator programu ONZ ds. rozwoju Achim Steiner. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej