Stronę premiera znów zablokowano

Grupa określająca się jako Anonymous, która twierdzi, że jest odpowiedzialna za paraliż rządowych stron internetowych, poinformowała za pośrednictwem serwisu twitter, że wstrzymuje swoje działania. Grupa oczekuje na wynik rozmów między ministrem cyfryzacji Michałem Bonim a premierem Donaldem Tuskiem w sprawie ACTA. Tymczasem rano strona Kancelarii Premiera ponownie została zablokowana. W związku z tym rządowy serwer został wyłączony i zabezpieczony. Z kolei policja wyjaśnia sprawę włamania hakerów do osobistego komputera wiceministra administracji i cyfryzacji Igora Ostrowskiego

Przy próbie otwarcia witryny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiał się komunikat: „An attack was detected, originating from your system. Please contact the system administrator” (ang. Wykryto atak, wywodzący się z twojego systemu. Skontaktuj się z administratorem).

W wyszukiwarce Google dla hasła „premier” wyświetlany był link do strony kancelarii z opisem: „Premier Donald Tusk jest złym człowiekiem! Nie ma się co rozpisywać. Internetu nam cenzurować nie będziecie. Praw człowieka nie odbierzecie!”. Strona KPRM nie działała. Działały natomiast strony Sejmu, prezydenta i rzecznika rządu. Pani Basia wprowadza stan wojenny

„Nie należymy do Anonymous. Anonimowi nie są hakerami, to dzieci, które chciały się pobawić w hakerów” – taki napis pojawił się rano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ktoś umieścił też m.in. hasła „Donald Tusk jest złym człowiekiem” i „Stop ACTA”. Hakerzy przedstawiają się jako "Polish underground".

Na stronie premiera pojawił się też filmik ze słynną internetową celebrytką panią Basią, która informuje, że „wprowadza stan wojenny na terenie całego internetu”.

Sprawą zajmują się służby

W związku z zaistniałą sytuacją rządowy serwer został wyłączony i zabezpieczony - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. jego przedstawiciele podkreślają, że wyjaśnieniem sprawy zajmują się odpowiednie służby, a serwis rządowy zostanie przeniesiony na inny serwer jeszcze dziś.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że dziś będzie rozmawiał z ministrami na temat międzynarodowej umowy ACTA - umowie, którą ma podpisać Polska i która jest przyczyną protestu internautów.

Rząd zgodził się na przyjęcie porozumienia w sprawie walki z podrabianiem towarów i piractwem 25 listopada, w trybie obiegowym, bez uwag ze strony ministerstw. Także posłowie w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej 30 sierpnia nie mieli uwag do dokumentu.

Policja bada włamanie do komputera wiceministra

Policja wyjaśnia też sprawę włamania hakerów do osobistego komputera wiceministra administracji i cyfryzacji Igora Ostrowskiego - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Sokołowski. - Sprawdzamy informacje o możliwości włamania na ten komputer zarówno pod kontem tego, kto mógł tego dokonać jak i tego, co zostało utracone - dodał rzecznik.

O incydencie poinformował w poniedziałek sam minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W radiu TOK FM powiedział, że na komputerze wiceministra znajdowały się zarówno materiały robocze związane z jego pracą zawodową, ale również jego materiały prywatne.

ACTA zagrożeniem?

Krytycy wskazują, że ACTA ograniczy prawa obywatelskie w internecie, między innymi umożliwi koncernom dostęp do informacji o aktywności osób w sieci.

Zgodnie z planem, podpisanie umowy ACTA ma się odbyć w czwartek.

W sobotnią noc i w niedzielę grupa hakerów Annonymous czasowo blokowała strony internetowe między innymi Sejmu, premiera, Kancelarii Premiera i ministerstwa kultury. W niedzielę nie działała lub działała z problemami część należących do wojska witryn internetowych, w tym strona MON.

Polska ma podpisać ACTA 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Jednak minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek poinformował, że poprosił premiera o ponowną dyskusję na ten temat. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Boni dodał, że z powodu protestów na świecie podpisanie porozumienia może się przesunąć.

Poniżej zamieszczamy nagranie, które hakerzy zamieścili na oficjalnej stronie premiera Donalda Tuska.

źródło:
Zobacz więcej