RAPORT

Pogarda

Złote Lwy przyznane

Laury Poitras z nagrodą za najlepszy film 79 festiwalu filmowego w Wenecji (fot. Vittorio Zunino Celotto / Staff / gettyimages)
Laury Poitras z nagrodą za najlepszy film 79 festiwalu filmowego w Wenecji (fot. Vittorio Zunino Celotto / Staff / gettyimages)

Najnowsze

Popularne

Dokument „All the Beauty and the Bloodshed” w reż. Laury Poitras o działalności amerykańskiej fotografki i aktywistki Nan Goldin otrzymał w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia 79. festiwalu w Wenecji Złotego Lwa dla najlepszego filmu.

Film Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

„IO” w reż. Jerzego Skolimowskiego został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – poinformowała...

zobacz więcej

W rywalizacji o statuetkę „All the Beauty and the Bloodshed” pokonał 22 filmy, wśród nich: „Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths” Alejandro Gonzaleza Inarritu, „White Noise” Noaha Baumbacha, „The Banshees of Inisherin” Martina McDonagha, „The Son” Floriana Zellera oraz „Blonde” Andrew Dominika.Wcześniej Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury powędrowała do „Saint Omer” Alice Diop.


Złoty Lew za reżyserię


Luca Guadagnino został w sobotę wieczorem podczas gali zamknięcia 79. festiwalu w Wenecji nagrodzony za najlepszą reżyserię za film „Bones and All”. Wcześniej nagrodą specjalną jury doceniono „No Bears” Jafara Panahiego. Najlepszym scenariuszem okazał się „The Banshees of Inisherin” autorstwa Martina McDonagha.

„Orlęta. Grodno '39” od piątku w kinach [WIDEO]

Film „Orlęta. Grodno '39” wchodzi do kin. Film koprodukcji TVP w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramatyczny obraz wojny z Sowietami, widziany...

zobacz więcej

Najlepsza aktorka i aktor


Cate Blanchett za rolę w „Tar” w reż. Todda Fielda odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas sobotniej gali zamknięcia 79. festiwalu filmowego w Wenecji. Nagroda dla najlepszego aktora trafiła do Colina Farrella za kreację w „The Banshees of Inisherin” w reż. Martina McDonagha.


Wcześniej statuetkę imienia Marcello Mastroianniego dla najlepszej młodej aktorki przyznano Taylor Russell za rolę w „Bones and All” w reż. Luki Guadagnino.


W jury konkursu głównego znaleźli się: amerykańska aktorka Julianne Moore (przewodnicząca), francuska reżyserka, laureatka ubiegłorocznego Złotego Lwa za „Zdarzyło się” Audrey Diwan, irańska aktorka Leila Hatami, włoski reżyser i scenarzysta Leonardo Di Costanzo, argentyński reżyser, scenarzysta i producent Mariano Cohn, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, laureat literackiego Nobla z 2017 r. Kazuo Ishiguro, a także hiszpański reżyser, scenarzysta i producent Rodrigo Sorogoyen.Nie żyje aktor Kazimierz Mazur

Nie żyje aktor Kazimierz Mazur, znany m.in. z roli Tomasza Wiśniewskiego w „Barwach Szczęścia” TVP. Miał 74 lata. Tragiczną informację przekazał w...

zobacz więcej

Pokaz specjalny na festiwalu w Wenecji


Na festiwalu filmowym w Wenecji pokazano poza konkursem dokumentalny obraz ukraińskiego reżysera Serhija Łoznicy o procesie zbrodniarzy hitlerowskich w Kijowie. Twórca po projekcji powiedział, że Rosja popełnia obecnie identyczne zbrodnie i wyraził nadzieję, że ich sprawcy również staną przed sądem.


Film pod tytułem „Proces kijowski” to czarno-biały dokument oparty na odnalezionych w archiwach nagraniach z procesu 15 niemieckich zbrodniarzy wojennych w Kijowie, który odbył się w 1946 roku. Proces zakończył się publiczną, sfilmowaną egzekucją w obecności 200 tysięcy osób. Krytycy filmowi mówią o wstrząsającym i porażającym okrucieństwem obrazie. Przytaczają słowa reżysera Łoznicy, który powiedział, że Rosja powinna się wiele nauczyć z tego filmu, a także zapłacić za swoje zbrodnie popełnione na Ukrainie. Przypomniał, że Rosja nigdy nie została pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w czasach komunizmu. Wskazał, że obecnymi zbrodniami Rosjan na Ukrainie zajmuje się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej