RAPORT

Pogarda

Pogrzeb Elżbiety II. Znamy szczegóły

Elżbieta II(fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Elżbieta II(fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Najnowsze

Popularne

„Państwowy pogrzeb Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim” – informuje BBC News. „Historyczna świątynia jest miejscem, w którym odbywały się królewskie koronacje oraz gdzie królowa Elżbieta II poślubiła księcia Filipa w 1947 roku” – podano.

Zrobiła ostatnie zdjęcie Elżbiecie II: Królowa była słaba, ale w dobrym nastroju

Autorka ostatniego publicznego zdjęcia Elżbiety II, które zostało wykonane we wtorek podczas audiencji z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss,...

zobacz więcej

Na ceremonię zaproszono głowy państw z całego świata, by „dołączyły do Rodziny Królewskiej, upamiętniając życie i służbę królowej”. Spodziewany jest także udział najważniejszych brytyjskich polityków oraz byłych premierów. Uroczystości pogrzebowe zmarłej monarchini będą transmitowane przez telewizję. 


Liturgii będzie prawdopodobnie przewodniczył dziekan Westminsteru David Hoyle, a homilię wygłosi arcybiskup Canterbury Justin Welby.  Czytanie może być przeczytane, jak to było podczas liturgii w katedrze św. Pawła dzień po śmierci władczyni, premier Liz Truss.


Dzień pogrzebu Elżbiety II będzie świętem wolnym od pracy, co zostało zatwierdzone przez nowego króla Karola III.


BBC ogłosiło także, że jedyna córka Elżbiety II, księżna Anna będzie towarzyszyć ciału Matki podróży z Balmoral do Londynu, co już potwierdził Pałac Buckingham.


Monarchini zmarła w czwartek na zamku Balmoral w Szkocji.  Pałac Buckingham przekazał, że trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona we wtorek do Pałacu Buckingham o 20:00 czasu brytyjskiego.  „Król Karol III i królowa Kamila będą świadkami tego przyjazdu” – podało BBC. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej