RAPORT

Pogarda

Szef Solidarności pisze do Ursuli von der Leyen. „Bezzwłocznie zawiesić system handlu emisjami”

Piotr Duda i Ursula von der Leyen (fot. PAP/Marcin Gadomski/Andrzej Lange)
Piotr Duda i Ursula von der Leyen (fot. PAP/Marcin Gadomski/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Podpisany przez przewodniczącego „Solidarności” list do Ursuli von der Leyen podkreśla konieczność rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, wzywa do natychmiastowej zmiany ETS oraz wyraża oburzenie z powodu niesprawiedliwego traktowania Polski.

Wicepremier: KE zatwierdziła polski Krajowy Plan Strategiczny

Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 – poinformował...

zobacz więcej

W liście przypomniano, że już wcześniej na ręce von der Leyen składane były wnioski o zawieszenie systemu ETS – wówczas było to związane z pandemią koronawirusa. Jak wskazano „do zapaści w sferze ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli doszedł bezprecedensowy kryzys energetyczny, którego skutkiem będzie dalsza zapaść gospodarcza i pogłębiające się ubóstwo energetyczne społeczeństwa” – czytamy.


Jak dodano „na to wszystko nakłada się nieodpowiedzialna polityka klimatyczna Komisji Europejskiej, w tym przede wszystkim spekulacyjny system handlu emisjami ETS”. 


W liście wybrzmiewa stanowcze wezwanie do „bezzwłocznego zawieszenia funkcjonowanie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS”. W obliczu zagrożenia dla wielu sektorów gospodarki podkreślono, że system ten jest obciążeniem dla całych gałęzi przemysłu i wielu branż, które w skali UE zatrudniają miliony pracowników. Podkreślono, że Unia Europejska odpowiada za niespełna 10 proc. światowej emisji CO2. 


Autorzy listu apelują również o rewizję pakietu Fit For 55, gdyż jak wskazano „strategie te były tworzone w innych realiach gospodarczych i są niedostosowane do obecnych uwarunkowań”.

Kanclerz murem za blokowaniem KPO. „Obywatele Polski chcą, by UE się angażowała”

Olaf Scholz powiedział, że Komisja Europejska powinna mieć nowe możliwości wszczynania postępowań i obcinania funduszy państwom członkowskim, które...

zobacz więcej

Obraźliwe i niesprawiedliwe traktowanie Polski 


Podkreślono również oburzenie i rozczarowanie solidarności spowodowane „blokowaniem pod różnymi pretekstami” środków z KPO oraz brakiem adekwatnego wsparcia w wysiłku pomocy uchodźcom z Ukrainy, nazywając dotychczasowe wsparcie „skrajnie niewystarczającym”.


„Nie rozumiemy dlaczego Polska, kraj członkowski UE, jest traktowana w sposób jawnie i obraźliwe niesprawiedliwy”– napisano. 


„NSZZ +Solidarność+ apeluje do Komisji Europejskiej o radykalną zmianę swojej polityki wobec Polski, wobec wojny na Ukrainie i wobec klimatu” – czytamy w liście podpisanym przez Piotra Dudę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej