RAPORT

Pogarda

Prezydent Serbii: Nie będzie uznania Kosowa

 Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, Emanuel Bonne oraz przedstawiciel UE ds. dialogu Prisztina-Belgrad Miroslav Lajcak (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, Emanuel Bonne oraz przedstawiciel UE ds. dialogu Prisztina-Belgrad Miroslav Lajcak (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Serbii spotkał się z przedstawicielami Unii Europejskiej, Niemiec i Francji w sprawie konfliktów na linii Belgrad – Prisztina. Rozmowa dotyczyła problemów w relacjach między Serbią a Kosowem.

Ukraiński wywiad ujawnił przechwyconą rozmowę. „Wstyd!”

Po kontrnatarciu sił ukraińskich 202. pułk rosyjskiej armii wycofywał się z Bałakliji w obwodzie charkowskim na piechotę, połowa ludzi znalazła się...

zobacz więcej

Aleksandar Vuczić oświadczył na profilu w portalu społecznościowym, że rozmowy nie dotyczą i nie będą dotyczyć ani przyszłości Serbii, ani uznania Kosowa przez Serbię.


Prezydent Serbii spotkał się w Belgradzie z Miroslavem Lajczakiem, który jest specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej do spraw dialogu między oboma krajami, a także dwoma przedstawicielami kanclerza Niemiec – Jensem Pletnerem i prezydenta Francji – Emanuelem Bonnem.


Rozmowy mają dotyczyć jedynie problemów między władzami Serbii a nieuznawanymi przez ten kraj władzami Kosowa. Jednym z nich jest zmiana tablic rejestracyjnych na identyfikujące samochód z Republiką Kosowa. Serbowie nie chcą na swoich autach takich tablic- pragną zachować stare, serbskie. Problemem, który podnosi Belgrad, jest też brak porozumienia w sprawie utworzenia Związku Gmin Serbskich na terenie północnej części Kosowa, co nakazuje Rezolucja 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej