RAPORT

Pogarda

Ukraińcy wyzwolili strategiczne miasto. SBU potwierdza

Nad budynkiem miejskiej administracji zawisła ponownie ukraińska flaga (fot. FB/SBU)
Nad budynkiem miejskiej administracji zawisła ponownie ukraińska flaga (fot. FB/SBU)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie wojsko wyzwoliło Kupiańsk w obwodzie charkowskim – potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Eksperci oceniają, że wyzwolenie miasta jest bardzo ważne dla sił obronnych, ponieważ odetnie logistykę rosyjskiego zgrupowania pod Iziumem i zamknie drogę zaopatrzenia ich wojsk w Donbasie.

Walki w obwodzie charkowskim. Ukraińcy wgryźli się na 50 km w tereny okupowane przez Rosjan

Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km...

zobacz więcej

Ukraińska Prawda podaje przekazaną przez urzędniczkę rady obwodowej Natalię Popową informację o wyzwoleniu miasta. Jak wskazuje portal, informacje takie przekazują także deputowani, blogerzy i korespondenci wojenni. Po kilku godzinach doniesienia o wyzwoleniu Kupiańska potwierdziła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, zamieszczając na Telegramie zdjęcia z miasta.

 

Zdaniem ekspertów Kupiańsk, który przed wojną zamieszkiwało ponad 30 tysięcy osób, jest ważnym logistycznie węzłem ułatwiającym dalszą ofensywę ukraińskiej armii. 

 

Według ukraińskiego analityka wojskowego Ołeha Żdanowa, wyzwolenie Kupiańska „de facto odetnie logistykę zgrupowania iziumskiego i w takiej sytuacji wojska rosyjskie w tym regionie znajdą się w okrążeniu operacyjnym”. 


– Przejęcie kontroli nad Kupiańskiem oznacza nie tylko odcięcie Iziumu, ale i bardzo duże ograniczenie dla całej logistyki, która północną drogą docierała do rosyjskich wojsk w Donbasie – dodaje Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”. 
Według oficjalnych danych Sztabu Generalnego, w ostatnich dniach w obwodzie charkowskim wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium i ponad 30 miejscowości. 

 

Ukraińska armia przesunęła się o 50 kilometrów w głąb linii frontu. Pojawiają się informacje, że rosyjskie oddziały są zaskoczone tak intensywną ukraińską ofensywą i wycofują się, zostawiając sprzęt wojskowy. 

 

Ukraińcy natarcie kierują na zdobycie kolejnego okupowanego ważnego miasta – Izium. Jednocześnie trwa ofensywa na południowym odcinku frontu w obwodzie chersońskim. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej