RAPORT

Pogarda

Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii [WIDEO]

(fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images)
(fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rada Akcesyjna formalnie proklamowała w sobotę przed południem Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Pierwszą osobą, która podpisała proklamację, był nowy następca tronu, książę William. „Niech Bóg chroni króla” – rozległy się okrzyki w pałacu św. Jakuba. Tekst proklamacji jutro zabrzmi w pozostałych częściach Królestwa: Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

Pierwsze orędzie króla. Karol III czule pożegnał matkę, królową Elżbietę II [WIDEO]

W pierwszym orędziu nowy brytyjski król odnowił obietnicę swojej matki. Karol III nawiązał do deklaracji z 1947, którą Elżbieta złożyła jeszcze...

zobacz więcej

W Wielkiej Brytanii wraz ze śmiercią monarchy tron automatycznie przejmuje jego następca, stąd Karol został którem w czwartek po południu, ale jego formalnej proklamacji dokonuje Rada Akcesyjna. Zebrała się ona w sobotę przed południem.


Rada Akcesyjna zwoływana jest tylko po śmierci monarchy, co poprzednio miało miejsce w 1952 r. Zwykle jej posiedzenie odbywa się w Pałacu św. Jakuba w Londynie w ciągu 24 godzin od tego momentu, ale jako że Elżbieta II zmarła po południu, a na dodatek w Szkocji, tym razem ten okres jest nieco dłuższy.


W jej skład wchodzą członkowie Tajnej Rady, ciała doradzającego monarsze, wielcy urzędnicy państwowi: dziewięciu urzędników państwowych pełniących obecnie głównie funkcje reprezentacyjne, lord major Londynu i władze gminy City of London, ambasadorzy krajów, których głową jest brytyjski monarcha, oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi.


Posiedzenie Rady Akcesyjnej transmitowane przez telewizję


Pierwsza część posiedzenia Rady odbyła się bez udziału nowego monarchy. Odczytana została proklamacja mówiąca, że w związku ze śmiercią dotychczasowego monarchy, członkowie Rady ogłaszają przejęcie tronu przez nowego suwerena. Zwykle bywał to moment, w którym po raz pierwszy ogłaszano, jakie imię będzie nosił monarcha, ale w tym przypadku już wcześniej poinformowano, że Karol pozostanie przy swoim pierwszym imieniu, zatem stał się Karolem III.

Monarcha przybył na drugą części posiedzenia, na której obecni byli już tylko członkowie Tajnej Rady. Monarcha złożył deklarację, w której zapewnił, że będzie z pełnym poświeceniem będzie dbał o szczęście i dobrobyt poddanych. Następnie złożył szkocką przysięgę, w której zapewnił, że będzie dbał o bezpieczeństwo Kościoła Szkocji, do czego jest zobowiązany na mocy Aktu o Unii z 1707 r.


– Panowanie mojej matki było niezrównane pod względem długości trwania, poświęcenia i oddania. Nawet gdy się smucimy, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem głęboko świadomy tego głębokiego dziedzictwa oraz poważnych obowiązków i odpowiedzialności, które teraz zostały mi przekazane – oświadczył król Karol III.

W tym roku posiedzenie Rady Akcesyjnej po raz pierwszy w historii było transmitowane przez telewizję.

„God save the King”


Po posiedzeniu Rady Akcesyjnej, z balkonu pałacu św. Jakuba w Londynie odczytano deklarację Rady, formalnie proklamującą Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii.

Po odczytaniu deklaracji rozbrzmiał hymn państwowy ze zmodyfikowanymi słowami „God save the King” zamiast „God save the Queen”, a w twierdzy Tower of London oraz w londyńskim Hyde Parku oddano 41 salw armatnich. Godzinę później deklaracja została odczytana w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskiej dzielnicy City.


W niedzielę w południe ta sama deklaracja zostanie odczytana w stolicach pozostałych części Zjednoczonego Królestwa - Edynburgu, Cardiff i Belfaście.

teraz odtwarzane
Uroczystości przed pałacem św. Jakuba

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej