RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki po wizycie w Kijowie: Ta wojna toczy się o przyszły kształt Europy

Po wizycie premiera na Ukrainie (fot. KPRM)
Po wizycie premiera na Ukrainie (fot. KPRM)

Najnowsze

Popularne

Musimy wytrwać. Każdy inny wynik niż odepchnięcie Rosji za granice niepodległej Ukrainy oznaczałby wielką porażkę całej Europy, podważenie europejskich wartości – napisał po wizycie w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Ukraińska pomoc w sferze energetycznej. Zełenski: Zapewnimy to polskim braciom

Zawsze pomożemy naszym polskim braciom, którzy wspierają nas od pierwszego dnia – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

zobacz więcej

W piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży Polsce przez Ukrainę energii elektrycznej. 

 

Szef polskiego rządu swoją wizytę na Ukrainie podsumował we wpisie na Facebooku. 

 

„Wróciłem z Kijowa – stolicy naznaczonej wojennymi bliznami. Stolicy państwa, które od 198 dni toczy bohaterską walkę o swoją niepodległość i jednocześnie o przyszłość całej Europy. Ta Przyszłość musi być wolna od rosyjskiego imperializmu i kolonializmu, od szantażu i pałających żądzą podboju władców Kremla” – podkreśla premier. 

 

Dalej zaznaczył, że ta wojna toczy się o przyszły kształt Europy. „Te sześć miesięcy wojny potwierdza, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji. Ostatnie pół roku cofnęło proces rusyfikacji tego kraju o dekady, jeśli nie stulecia. To ogromna zasługa społeczeństwa ukraińskiego, które w olbrzymiej większości wykazało się patriotyzmem i stanęło murem za swoim państwem i rządem” – wskazuje. 

 


Dodaje, że to również „dzieło” samej Rosji, „która w swej pysze, w swym nacjonalizmie i ślepocie nie doceniła determinacji naszych sojuszników znad Dniepru oraz siły solidarności państw Zachodu – na czele z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym wielkiej pomocy ze strony Polski”. 


Niespodziewana wizyta szefowej niemieckiej dyplomacji w Kijowie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock złożyła niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie przybyła w sobotę rano – podały niemieckie...

zobacz więcej

„Dlatego musimy wytrwać. Każdy inny wynik niż odepchnięcie Rosji🇷🇺 za granice niepodległej Ukrainy oznaczałby wielką porażkę całej Europy, podważenie europejskich wartości” – zaznacza. 

 

Premier odnosi się też do wydarzeń z 15 marca, kiedy wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierami Czech i Słowenii uczestniczył w pierwszej delegacji zagranicznych przywódców do Kijowa. 

 

 „Wiele osób krytykowało to jako pusty gest, ryzykanctwo, igranie z ogniem i wspieranie z góry przegranej sprawy. Wydarzenia następnych miesięcy pokazały, jak bardzo się mylili. Mam nadzieję i wierzę z całego serca, że historia równie bezwzględnie osądzi i rozliczy winnych tej wojny i pokaże, kto w decydującym momencie stanął po tej właściwej stronie” – pisze Morawiecki. 

 

 Zaapelował też o jak najszybsze wypełnienie zobowiązań wobec Ukrainy, które podjęła UE, „czyli przekazania obiecanych pieniędzy, wsparcia humanitarnego dla ukraińskich uchodźców (również poza granicami Ukrainy) i kolejne dostawy broni, a z drugiej strony skonfiskowanie pieniędzy Rosji i przekazanie ich Ukraińcom oraz tym którzy ponoszą największe koszty wsparcia walki o wolność w Europie”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej