RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Orlęta. Grodno '39” od piątku w kinach [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Film „Orlęta. Grodno '39” wchodzi do kin. Film koprodukcji TVP w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramatyczny obraz wojny z Sowietami, widziany oczami 12-letniego chłopca, Leona. 17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. 20 września zaatakowała Grodno, a obrońcy miasta rozpoczęli beznadziejną, heroiczną walkę w jego obronie. Nieliczne oddziały wojskowe były wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną.

„Orlęta. Grodno ‘39”. PFN włącza się w promocję filmu

9 września 2022 r., na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., TVP Dystrybucja...

zobacz więcej

Łukaszewicz wyjaśnia, że ten film to z jednej strony hołd dla bohaterów Grodna, ale ma też współczesne przesłanie. – Bohaterska postawa to jest klucz do tej historii, bo film z jednej strony jest o walce z wykluczaniem społecznym głównego bohatera, z drugiej jest o sile polskości. Jest to też rodzaj hołdu złożonego wszystkim Polakom z Kresów, którzy zginęli z rąk Sowietów – mówi reżyser i dodaje, że film powinien być inspiracją dla Ukraińców, którzy też dzisiaj walczą odważnie z Rosjanami.


W postać głównego bohatera wcielił się Feliks Matecki – zagrał zakochanego w Polsce i polskości żydowskiego chłopca Leośa Rotmanka, pragnącego walczyć o polskie Grodno. Młody aktor mówił, że poznanie historii orląt grodzieńskich i zagranie w tym filmie było dla niego inspirujące. – Inspirowało mnie to, jak te postacie potrafiły zachować spokój, zachować zimną krew, wykazywały się niezwykłą odwagą, bo Leoś, mimo że był odrzucany, nie poddawał się i szedł pomagać wojsku – mówił aktor.


Historia orląt


W postać przyjaciela Leosia, Tadeusza, wcielił się Wit Czernecki. Młody aktor podkreślał, że było to dla niego ważne doświadczenie. – Było to coś niesamowitego, czego nie miałem okazji wcześniej doświadczyć, ponieważ wcześniej nie znalem historii orląt grodzieńskich. Było w nich coś niesamowitego, w tym co mówiły, jakie im przyświecały wartości, że bardzo patriotycznie patrzyły na otaczającą sytuację. To wszystko bardzo różniło się od tego, jak teraz funkcjonują ludzie młodzi, choćby dlatego, że nie ma wojny – mówił.


Mimo podziałów społecznych, w obronie miasta nieliczne oddziały wojska polskiego bohatersko wspierali cywile, a przede wszystkim dzieci, młodzież, harcerze. Grodno bronione przez było przez 2 dni, do 22 września 1939 roku. Po zdobyciu miasta, żołnierze Armii Czerwonej w ramach zemsty na mieszkańcach zamordowali około 300 osób.


Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej